StoryEditor

Działalność pozarolnicza poszerzona o skup zbóż i rzepaku

Nasz Czytelnik prowadzi gospodarstwo rolne i działalność pozarolniczą, a chciałby poszerzyć działalność o skup i handel zbożami i rzepakiem. Czy może zmienić PKD bez wykonywania takiej działalności wyłącznie dla uzyskania dopłat zbożowych?
19.06.2023., 10:06h

Poszerzenie działalności o skup zbóż i rzepaku

Prowadzę gospodarstwo rolne i równocześnie działalność pozarolniczą w zakresie utrzymania zieleni. Jestem podatnikiem zwolnionym dla gospodarstwa i czynnym dla działalności gospodarczej. W związku z ogłoszoną pomocą zbożową chciałbym rozszerzyć działalność na skup i handel zbożami i rzepakiem. Czy mogę zmienić PKD bez wykonywania takiej działalności wyłącznie dla uzyskania dopłat zbożowych?

Marek S. (woj. wielkopolskie)

PKD dla działalności skupowej

Pytanie nie ma wprost związku z VAT, a ewentualne skutki podatkowe mogą się pojawić przy próbie "przepuszczenia" własnego zboża i rzepaku przez hipotetyczny podmiot skupowy własny.
PKD dla działalności skupowej (PKD 46.21.Z – Sprzedaż hurtowa zboża, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt) każda osoba prowadząca działalność gospodarczą może w każdej chwili wpisać do CEIDG, co nie oznacza faktycznie, że taką działalność się prowadzi. Dowodem na prowadzenie określonej działalności jest wystawianie faktur dokumentujących obrót, czyli zakup i sprzedaż, a więc prawo do rozliczania VAT naliczonego, należnego i zwrotu zryczałtowa...

Pozostało 35% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. kwiecień 2024 14:49