StoryEditor

Wspólność czy rozdzielność majątkowa w gospodarstwie rolnym?

Zarządzanie majątkiem w gospodarstwie rolnym nie jest łatwym zadaniem. Czym jest wspólność i rozdzielność majątkowa? Jak dzieli się majątek w przypadku rozwodu małżeństwa rolników? Dobrze przeanalizuj, jaką formę ustroju majątkowego przyjąć.
01.06.2023., 12:06h

W ostatnich latach wartość większości gospodarstw w Polsce znacznie wzrosła. Wynika to z samej wartości ziemi, a często inwestycji poczynionych w budynki czy sprzęt. Każdorazowe przekazanie majątku, a także zawieranie przez młode pokolenie związków małżeńskich, ma określone konsekwencje. Zwłaszcza gdy losy małżonków nie potoczą się tak pomyślnie, jak wyobrażają sobie na ślubnym kobiercu.

Co to jest ustrój majątkowy?

Zgodnie z polskim prawem, małżeńskim ustawowym ustrojem majątkowym jest wspólność majątkowa. Ustrój ten został uregulowany w art. 31–46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Powstaje z mocy ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa. Istnieją także inne, umowne ustroje majątkowe. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową, lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Umowę można podpisać przed zawarciem małżeństwa – wtedy nie zaistnieje wspólność ustawowa, a także w trakcie jego trwania – wtedy umowa będzie obowiązywać od momentu jej podpisania. W praktyce spośród umownych ustrojów małżeńskich naj...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 12:08