StoryEditor

Jak rozliczyć barter słoma za obornik z rolnikiem–płatnikiem VAT?

Nasz Czytelnik otrzymał propozycję barterowej wymiany słomy na obornik i gnojowicę od producenta świń, będącego płatnikiem VAT. Rolnik zastanawia się, czy możliwe jest bezgotówkowe rozliczenie transakcji towar za towar? Odpowiada ekspert VAT.
13.06.2023., 10:06h

Barter: słoma za obornik i gnojowicę

Jestem rolnikiem ryczałtowym na ok. 70 ha i zajmuję się głównie produkcją roślinną – zboża, buraki, rzepak. Otrzymałem propozycję podpisania umowy z producentem świń na wymianę ziarna i słomy za obornik i gnojowicę. Czy możliwe jest bezgotówkowe rozliczenie takiej transakcji?

Zygmunt J. (woj. kujawsko-pomorskie) 

Czy można bezgotówkowo rozliczyć transakcję?

W omawianej sytuacji mamy do czynienia z barterem, czyli wymianą towar za towar. W aspekcie prawa cywilnego taka wymiana bezgotówkowa jest możliwa, jednak przepisy VAT podchodzą do barteru jako do równoczesnych lub następujących po sobie oddzielnych transakcji kupna-sprzedaży. Z treści pytania można wywnioskować, że odbiorca słomy i ziarna jest podatnikiem czynnym. Jednocześnie obornik i gnojowica są traktowane na gruncie VAT jako produkty rolne, co ma znaczenie przy wystawianiu faktur.

Formalnie obie strony powinny zawrzeć umowę cywilnoprawną na dostawy wzajemne, co jest też potrzebne w związku z realizacją w obu gospodarstwach planów nawożenia oraz ewentualnie w osobnym dokumencie można zawrzeć postanowienia dotyczące odroczonej płatności z ...

Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 19:39