StoryEditor

Przekroczony limit 40 tys. zł i podatek VAT w RHD

Nasz Czytelnik jest podatnikiem czynnym i sprzedaje prosięta innym rolnikom, niedawno rozpoczął  produkcję kiełbasy i mięsa wqieprzowego w ramach rolniczego handlu detalicznego. Niestety w pewnym momencie przekroczył limit 40 tys. zł z tej sprzedaży. Co może zrobić? Czy rolnik złamał przepisy?
15.06.2023., 13:06h

Przekroczony limit w RHD

Prowadzę gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji trzody chlewnej i jestem podatnikiem czynnym. Sprzedaję prosięta innym rolnikom i posiadam kasę fiskalną. W lutym 2022 roku zgłosiłem do weterynarii rozpoczęcie rolniczego handlu detalicznego w zakresie produkcji przetworów mięsnych (kiełbasa) oraz mięsa wieprzowego. W listopadzie przekroczyłem limit 40 tys. zł tej sprzedaży. Co mam teraz zrobić? Czy muszę rozpocząć ewidencjonowanie tej sprzedaży na kasie fiskalnej, którą już mam od kilku lat?

 Jacek S. (woj. łódzkie)

Podatek dochodowy i VAT w RHD

Mamy tutaj dwa problemy – podatek dochodowy oraz VAT w RHD. Po przekroczeniu kwoty zwolnienia z podatku dochodowego (40 tys. zł) w RHD, rolnik może zaprzestać sprzedaży do nowego roku lub zgłosić do US rozpoczęcie opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego 2%.

Należy przy tym pamiętać o rocznym limicie ilościowym (tutaj 1450 kg kiełbasy oraz 2300 kg mięsa) dla RHD. Limit ten do tej pory nie został podniesiony. Z punktu widzenia VAT nasz Czytelnik popełnił już co najmniej wykroczenie skarbowe. Co do zasady podatek VAT obejmuje wszystkie rodzaje sprzedaży opo...

Pozostało 48% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 13:56