Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Federacja zażądała również ponownego przeanalizowania możliwości utrzymania na rolniczej mapie Polski około 250 gospodarstw towarowych, zarządzanych przez dzierżawców, którzy z uzasadnionych powodów nie wyrazili zgody na wyłączenie 30% użytków rolnych. Dotyczy to w szczególności tych dzierżawców, którzy w swoich gospodarstwach prowadzili produkcję zwierzęcą, co obligowało ich do posiadania odpowiedniej ilości użytków rolnych na zagospodarowanie nawozów naturalnych, zgodnie z ustawą o nawozach i nawożeniu.
r e k l a m a
Federacja dzierżawców twierdzi, że zasady wydłużania umów dzierżawy dzierżawcom prowadzącym towarowe gospodarstwa rolne nie mogą być gorsze niż te proponowane rolnikom indywidualnym. A w przypadku braku możliwości przedłużenia umów dzierżawy konieczne jest zapewnienie przez KOWR rozliczenia nakładów poniesionych przez dzierżawców na przedmiocie dzierżawy, wykupienia od dzierżawców majątku obrotowego i ruchomych środków trwałych i przejęcia zatrudnionych przez dzierżawców pracowników.
Dzierżawcy chcą także innych zmian w przepisach:
• przywrócenia zaakceptowanego pierwotnie przez rząd areału powyżej 300 ha dla tworzonych ośrodków produkcji rolnej,
• przywrócenia możliwości nabycia do 500 ha użytków rolnych z Zasobu.
• zmniejszenia stopnia redukcji dopłat bezpośrednich (tzw. capping) dla dużych gospodarstw rolnych, do poziomu stosowanego w innych krajach UE
• modyfikacji PROW na lata 2021-2027 uwzględniającej możliwość wspierania towarowych gospodarstw rolnych;
• nie ograniczania wsparcia dla większych gospodarstw rolnych w przyznawaniu odszkodowań klęskowych i innych.
wk
Widziałeś już nasze video "Problemy producentów mleka – niskie ceny, koronawirus, dostęp do ziemi"?
r e k l a m a
r e k l a m a