Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Strategia sprzedaży zbóż i rzepaku, zabezpieczenie dochodu, wyższe plony i wyższe dopłaty - debata ekspercka podczas Sesji Organizacja i Zarządzanie na VII Forum

Obrazek

Wtorkową sesję „Organizacja i Zarządzanie” odbywającą się w ramach VII Forum Rolników i Agrobiznesu zakończyła tematyczna debata ekspercka z udziałem uczestników. Jakie tematy poruszono? 

Karol Pomeranek1 grudnia 2022, 09:47
Wzięli w niej udział Joanna Czapla – dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w  Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prof. UPP dr hab. Benedykt Pepliński – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Krzysztof Mrówka – dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych TU Generali SA, Marcin Wroński – zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, dr Marek Reich – manager ds. rozwoju nowych produktów PUH Chemirol Sp. z o.o. oraz Adam Stępień – dyrektor generalny PSPO. W rolę moderatorów wcielili się dr Juliusz Urban ekspert top agrar Polska ds. rynków rolnych oraz Grzegorz Ignaczewski – ekspert top agrar Polska ds. funduszy unijnych.

Adam Stępień: Bardzo intensywnie promujemy oleje rzepakowe

Juliusz Urban pytał o perspektywę rynkową dla rzepaku. Wywołany do odpowiedzi Adam Stępień, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju przypomniał, że tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie cena rzepaku stała na wysokim poziomie z uwagi na ograniczoną podaż. Jego zdaniem producenci roślin oleistych mogą raczej spać spokojnie, gdyż w najbliższej perspektywie nie powinni mieć powodów do narzekań.
– Bardzo intensywnie promujemy oleje rzepakowe, bo naprawdę jest co – mówił dyr. Stępień. – Robimy wszystko, aby utrzymać korzystne trendy z biopaliwami. Z pewnością pojawi się sinusoida w przypadku ceny rzepaku na rynku, niemniej jednak nie będzie ona zbyt mocno dołować – uważa. 

„Rolnicy powinni również sprzedawać zbiory w mniejszych partiach”

Marcin Wroński – zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zapytany został o kwestię eksportu pszenicy w dobie spadających cen skupu i poszerzenia grona krajów eksportowych.

– W chwili obecnej 50 procent eksportowanej przez Polskę pszenicy trafia na rynek niemiecki, na którym jest ona najatrakcyjniejsza cenowo – mówił dyr. Wroński. – Kolejnym kierunkiem są Niderlandy, wymienić jeszcze można Republikę Południowej Afryki i Nigerię. Tę wypowiedź uzupełnił dr Juliusz Urban stwierdzajać, że według danych DG Agri w tym sezonie do dnia 13.11.2022 r. polski eksport pszenicy miękkiej do krajów trzecich wyniósł 1,068 mln t.

W kontekście transportu ukraińskiego zboża zwrócił uwagę, że dla ukraińskich producentów najkorzystniejszym rozwiązaniem jest eksportowanie swoich zbiorów dotychczasowymi szlakami z Morza Czarnego. Transport via Bałtyk w tym przypadku jest dla nich mniej opłacalny. Poza tym polskie nabrzeże portowe wymaga wielu kosztownych, a przede wszystkim rozłożonych w czasie inwestycji.

Dopytany został, czy polscy producenci zbóż winni się wstrzymać z jego sprzedażą.

– W przypadku zbóż mamy na rynku stosunkowo niepewną sytuację i ceny poszczególnych zbóż z pewnością będą ulegały wahaniom. Proszę zauważyć, że eksporterzy podchodzą do tematu asekuracyjnie, nie robiąc jakiś większych zakupów. Rolnicy również powinni sprzedawać w mniejszych partiach, nie decydować się na jednorazową „akcję”. Jeśli natomiast chodzi o sam rzepak, to moim zdaniem nie ma co go trzymać w swoich magazynach, a należy się pozbywać.

„BlueN - produkt bezpieczny dla środowiska”

Dr Marek Reich – manager ds. rozwoju nowych produktów PUH Chemirol Sp. z o.o., zapytany o wydajność referowanego wcześniej systemu BlueN® przypomniał, że ta innowacyjna technologia nawożenia oparta o Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T dostarcza od 30 do 70 kg dodatkowego azotu dla roślin. 

– W efekcie mamy do czynienia ze wzrostem ilości plonu przy zachowaniu parametrów jakościowych – powiedział, zaznaczając jednocześnie, że oferowany przez Chemirol produkt jest łatwy w aplikacji, kompatybilny ze środkami ochrony roślin i bezpieczny dla środowiska, może być stosowany w gospodarstwach wielkoobszarowych.

„Rolnik nie powinien sprzedawać wszystkiego”

Profesor dr hab. Benedykt Pepliński zaznaczył, że w przypadku rolników nie jest dobra praktyką sprzedawanie wszystkiego w jednym momencie. Rolnik musi odpowiednio zarządzać swoimi zbiorami i obserwować sytuację na rynku. Jego zdaniem błędem jest sprzedawanie ich tuż po żniwach, gdy ceny są zwykle najniższe. Należy poczekać na odpowiedni moment. Sprzedać należy jedynie taką ilość, która w tym okresie pozwoli gospodarstwu rolnemu zachować płynność finansową.

– W określonej sytuacji, w warunkach dobrej koniunktury, można zastanowić się nad większą sprzedażą, ale nigdy nie sprzedawałbym wszystkiego – ocenił.

„Rolnicy dostrzegają również inne ryzyka poza gradobiciem”

Krzysztof Mrówka – dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych TU Generali SA dopytywany o tendencję na rynku ubezpieczeń w zakresie ryzyk, z zadowoleniem stwierdził, że polscy rolnicy coraz częściej dostrzegają również inne ryzyka poza gradobiciem, takie jak chociażby deszcze nawalne czy huragany. Jego zdaniem to bardzo dobrze świadczy o świadomości polskiego rolnikiem i realnej ocenie sytuacji.
– Rolnicy coraz częściej właściwie reagują na wzrosty cen, na inflację, podnosząc wartość ubezpieczenia i zmieniając zakresy ryzyk – jeszcze raz podkreślił swoje słowa z poprzedzającej debatę prelekcji „Optymalizacja zarządzania ryzykiem w poszczególnych uprawach rolniczych”.

„Rolnik powinien patrzeć na to, jakie wymogi musi spełniać”

Obecną na debacie Joannę Czaplę – dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Juliusz Urban zapytał o najbardziej optymalną strukturę produkcji w kontekście szeroko rozumianego unijnego wsparcia w tym zakresie.  

Szefowa dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odesłała słuchaczy do krajowego planu strategicznego. 

– Rolnik powinien patrzeć na to, jakie wymogi musi spełniać. Mamy zmianowanie, dywersyfikacje produkcji również. W zaprezentowanych tam ekoschematach są dobrze sprecyzowane grupy upraw. Zapewniam jednocześnie, że wymogi w nich zawarte nie są zbyt wymagające.

Joanna Czapla: Pracujemy nad rozporządzeniami

Bartosz Banaszak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej dopytał obecną na sali, czy w dalszym ciągu rolnicy napotykać będą tak duże trudności podczas składania związanych z tym dokumentów, jak miało to miejsce z aplikacją suszową, która – delikatnie powiedziawszy – wielokrotnie nastręczała im wielu problemów z uwagi na niedoskonałości techniczne. Jednym słowem, czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest gotowa na falę wniosków składanych drogą elektroniczną.

Dyrektor Joanna Czapla zapewniła, że Agencja jest i będzie przygotowana zarówno od strony legislacyjnej jak i technicznej.

– W chwili obecnej pracujemy nad odpowiednimi rozporządzeniami, które za chwilę ujrzą światło dzienne – stwierdziła reprezentantka resortu rolnictwa.


1 z 12
Obrazek

2 z 12
Obrazek

3 z 12
Obrazek

4 z 12
Obrazek

5 z 12
Obrazek

6 z 12
Obrazek

7 z 12
Obrazek

8 z 12
Obrazek

9 z 12
Obrazek

10 z 12
Obrazek

11 z 12
Obrazek

12 z 12
Obrazek

Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)