StoryEditor

Faktury i rachunki – co wystawia rolnik wg kierunków transakcji zbożem?

Minister Telus obiecywał, że za zboże sprzedane na paszę producentom żywca też będzie przysługiwało wsparcie w ramach pomocy zbożowej. W rozporządzeniu ministra tego zabrakło. Podpowiadamy, jakie faktury i rachunki można realizować w obrocie ziarnem.
26.05.2023., 12:05h

Od początku kwietnia br. wchodziły w życie kolejne przepisy, wprowadzające kilka rodzajów pomocy dla rolników w związku z sytuacją na krajowym rynku rolnym, jako skutek zwolnienia z ceł i kontyngentów importu artykułów rolnych z Ukrainy. Przyjęte rozwiązania budzą wiele wątpliwości i uwag rolników, wśród których jest problem udokumentowania fakturami sprzedaży.

Konieczna faktura do wniosku składanego w ARiMR

Do wniosków składanych do ARiMR rolnik „[…] dołącza kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż (zbóż) podmiotom prowadzącym działalność w zakresie skupu lub przetwórstwa zbóż w okresie [...]”. Taki zapis powoduje, że rolnicy zbywający zboża innym podmiotom, np. osobom fizycznym, rolnikom ryczałtowym, do działów specjalnych produkcji rolnej, na spalanie itp., nie będą mogli skorzystać z pomocy. Środowiska rolnicze składały w tej sprawie liczne wnioski do MRiRW, podkreślając, że jest to rozwiązanie społecznie niesprawiedliwe i zmuszające do poszukiwania rozwiązań nie do końca etycznych, np. do fikcyjnej sprzedaży zbóż przez pośrednika – oczywiście ze stratą dla rolnika.

Kryterium formalnym...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 18:57