StoryEditor

#ForumTopAgrar: Sukcesja gospodarstw rolnych

– Przemyślany proces przekazywania gospodarstw, połączenie doświadczenia z nowoczesnością i gotowością do podjęcia ryzyka – to jeden z lepszych modeli biznesowych – przekonywał podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu Jakub Kempczyński, kierownik Zespołu Ekspertów ds. Agro MSP i Korpo w Banku BGŻ BNP Paribas.
21.11.2018., 09:11h
Przyszłość naszego biznesu to kluczowa sprawa, jest podstawą podejmowanych decyzji. Czy powinniśmy dalej inwestować, czy maksymalizować zyski? W jakim kierunku się rozwijać i w jakim tempie? To wszystko oczywiście bardzo ważne kwestie. Jednak w końcu pojawią się głębsze pytania – po co to wszystko robimy lub… dla kogo?

Sukcesja w rolnictwie

– Sukcesja to wielopoziomowy i stopniowy proces przejmowania funkcji kierowniczych oraz majątku. Przyczynia się on w znacznym stopniu do trwałego i efektywnego rozwoju biznesu. Szczególnego znaczenia nabiera w rolnictwie. Zwłaszcza w Polsce – z uwagi na rodzinny charakter naszych gospodarstw – mówił Jakub Kempczyński.

Jest to jeden z niewielu zawodów, który daje możliwość przekazywania wiedzy i doświadczenia już od najmłodszych lat – od współuczestniczenia w procesie produkcyjnym, po zrozumienie, co znaczy być rolnikiem, odpowiedzialność za powierzony przez poprzednie pokolenia majątek, ziemię, sprzęt itp. Kto się wychował w gospodarstwie, doskonale to rozumie. W praktyce na polskiej wsi naturalnym sukcesorem są dzieci. Pozwala to na stopniowe i pełne przekazywanie wiedzy i umiejętności. Co więcej, powoduje wzrost odpowiedzialności sukcesora z uwagi na emocjonalny stosunek do powierzonego majątku, tzw. ojcowizny. Z zasady skutkuje też bardziej racjonalnym i wyważonym podejściem do zarządzania niż w przypadku zwykłego dziedziczenia biznesu.

Powyższe zjawisko ma oczywiście pozytywne konsekwencje dla oceny dokonywanej przez bank.

Sukcesor jest dla nas bardzo ważną osobą, wpływającą na ciągłość funkcjonowania i perspektywy dalszego rozwoju gospodarstwa. Jego obecność zwiększa poziom zaufania do klienta oraz ułatwia decyzje o długofalowej współpracy. Bezpośrednio – poprzez obecność następcy i kontynuację działalności biznesowej. Pośrednio – jako ważny motywator rozwoju.

Innowacje w biznesie

Ponadto obserwujemy, że sukcesor – jako przedstawiciel młodego pokolenia – jest osobą bardziej otwartą na różne innowacje: nowe technologie, sposób zarządzania, rozwiązania produkcyjne itp. Mówiąc wprost – pozwala gospodarstwu dynamicznie się rozwijać. W połączeniu z doświadczeniem rodziców tworzy to najbardziej efektywny model biznesowy. Dodatkowo ma większe możliwości korzystania z różnych form wsparcia i finansowania w ramach programów rozwojowych (np. PROW).

Planowanie sukcesji

Planowanie to kluczowa kwestia w każdym biznesie. Jeżeli chodzi o daleką przyszłość, oczywiście są i inne scenariusze „odejścia na zasłużoną emeryturę”. Gospodarstwo można sprzedać lub oddać w wieloletnią dzierżawę. Jednak model oparty na sukcesji jest z wielu powodów wartościowy i o ile istnieją takie możliwości – powinien być wg mnie brany pod uwagę w pierwszej kolejności.

W takim przypadku warto się od razu zastanowić, kto i na jakich zasadach przejmie po nas gospodarkę. Nie wszyscy mają predyspozycje lub nie wszyscy chcą. Warto pomyśleć o tym już dziś – tak by na przyszłość uniknąć konfliktów.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:14