Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Inflacja zbiera żniwo. Gdzie można ulokować swoje oszczędności?

Obrazek

Od kilku miesięcy rośnie inflacja i osiąga nienotowane od wielu lat poziomy. W czerwcu 2022 r. wyniosła aż 15,6%. Dla wielu Polaków, w tym także rolników, lokujących swoje pieniądze w bankach oznacza to znaczący spadek wartości zgromadzonych oszczędności. Alternatywne miejsce gromadzenia funduszy mogą stanowić nieruchomości, których wartość będzie rosnąć.

7 lipca 2022, 06:00
Zdaniem NBP głównym powodem wzrastającej inflacji jest trwająca wojna w Ukrainie, która wywołała zakłócenia w handlu zagranicznym. Według danych zgromadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą w porównaniu do maja wzrostowi uległy ceny, min. żywności i napojów bezalkoholowych (maj 22- 0,7%, r/r - 14.1%, nośników energii (maj 22 - 3%, r/r - 35,3%) i paliwa (maj 22 - 9,4%, r/r - 46,7%).

Banki podnoszą stopy procentowe


Od października 2021 r. stopy procentowe wzrosły dziesięć razy. 7 lipca 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych o 0,50%, stopa referencyjna wzrosła więc do 6,5%. Prezes NBP zapowiedział szczyt inflacji na wrzesień 2022 r., wtedy jej wskaźnik ma przekroczyć 18%.

Nieruchomości skarbonką na przyszłość?

Analiza przeprowadzona przez serwisy nieruchomości Morizon.pl i Gratka.pl dowiodła, że w porównaniu do ubiegłego roku wartość nieruchomości przeznaczonych pod wynajem wzrosła o 16,3%. Taka zwyżka wartości nieruchomości mieszkalnych i inwestycyjnych pokazuje, jak opłacalna może być decyzja o zakupie nieruchomości pod wynajem. Jedynym warunkiem, który należy spełnić, by móc ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach hotelowych, jest płatność gotówkowa.

Spadająca wartość pieniądza to jeden z lepszych momentów na inwestycyjny zakup nieruchomości. Po uwzględnieniu inflacji jej wartość pozostaje na względnie stałym poziomie. Inflacja nie spowoduje spadku wartości kapitału ulokowanego w nieruchomości, natomiast z pewnością wpłynie na oszczędności zgromadzone na koncie bankowym.

Inwestycje w apartamenty

Właściciele nieruchomości mogą się mniej martwić o przyszłość ulokowanych funduszy, ponieważ ich ceny są bardziej bezpieczną lokatą dla oszczędności. Wielu operatorów apartamentów inwestycyjnych corocznie zwiększa wypłacany inwestorom czynsz o wartość ekonomiczną wskaźnika inflacji lub całkowicie przejmuje zarządzanie nad budynkiem. Dzięki tym operacjom nie tylko wzrasta wartość nieruchomości, ale również przychody z najmu utrzymują się na stałym poziomie.

Apartamenty inwestycyjne są również często zupełnie bezobsługowe dla inwestora, bo wszelkie zarządzanie przejmuje operator. Wszystko to sprawa, że inwestor ma zapewniony regularny przychód na stałym poziomie, przy jednoczesnym wzroście wartości zakupionej nieruchomości.


Więcej informacji TUTAJ.

jcz

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)