StoryEditor

Jaki jest potencjał przemysłu rolnego w Rosji?

Produkcja rolna Federacji Rosyjskiej w 2022 roku może wzrosnąć o 3,5%, a przyszłe zbiory mogą być na poziomie 125-127 mln ton – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej.
21.12.2022., 15:12h

- Jeśli mówimy o wstępnych prognozach branży w bieżącym roku, podkreślę, że spodziewamy się indeksu produkcji rolnej na poziomie 103,5% – powiedział rosyjski minister rolnictwa Dmitrij Patruszew podczas spotkania z udziałem Władimira Putina, gdzie omawiano kwestie rozwoju rosyjskiej hodowli i genetyki.

Pastuszew: Rosja jest samowystarczalna żywnościowo

Minister rolnictwa Rosji podkreślił, że ogólnie rzecz biorąc, krajowy rynek żywności jest w pełni zaopatrzony we własne oleje, tłuszcze, mięso, rybę, cukier oraz innych rodzajów produktów, a ich produkcja w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy miała tendencję wzrostową.

Wielkość eksportu produktów rosyjskiego przemysłu rolnego na koniec 2022 roku może wynieść 40 miliardów dolarów, z tym, że obecnie dostawy przekroczyły już 33 miliardy dolarów. Według Patruszewa Rosja utrzymuje status eksportera netto żywności trzeci rok z rzędu.

Minister Rolnictwa podkreślił, że jako całość przemysł rolny Federacji Rosyjskiej systematycznie się rozwija, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

- Wielkość i asortyment pozwalają zamknąć swoje potrzeby w zakresie podstawowych rodzajów żywności, dlatego zwracam uwagę, że na dziś nie ma potrzeby stosowania mechanizmu tzw. importu równoległego w naszym rolnictwie – stwierdził Dmitrij Patruszew.

Według Federalnego Centrum Rozwoju Eksportu produktów kompleksu rolno-przemysłowego (FGBU Agroeksport) przy Ministerstwie Rolnictwa eksport rosyjskich produktów rolnych w 2021 roku wyniósł 37,1 mld USD, czyli o 21% więcej niż w poprzednim roku.

Szacowane zbiory brutto rosyjskiego zboża w 2023 roku

Oprócz tego Ministerstwo Rolnictwa utworzyło strukturę zasiewów na żniwa w 2023 roku, która ma zapewnić zbiory zboża brutto na poziomie od 125 do 127 mln ton, w tym 80-85 mln ton – pszenicy. Struktura powierzchni zostanie w pełni zatwierdzona do końca grudnia. Oczekuje się, że całkowita powierzchnia w przyszłym roku wzrośnie o około 50 tysięcy hektarów i przekroczy 82 miliony hektarów.

Powierzchnia pod zboża i rośliny strączkowe wstępnie ma wynieść 47,6 miliona hektarów, co stanowi wzrost o 136 tysięcy ha porównując do tegorocznych obszarów. Jak zaznaczył resort, ten wskaźnik zapewni niezbędny poziom bezpieczeństwa żywnościowego, a zbiory brutto na poziomie 125-127 mln ton zboża pozwolą zachować równowagę interesów producentów, konsumentów i eksporterów zboża.

Jednocześnie Ministerstwo widzi obecnie potrzebę zmniejszenia powierzchni pod uprawę pszenicy o prawie pół miliona hektarów do 80-85 milionów ton. To jest konieczne dla utrzymania równowagi cenowej i ustabilizowania rynku krajowego w interesie wszystkich uczestników, a także dla zrealizowania rekordowego zbioru w bieżącym roku.

Aby zachować stabilność płodozmianu, konieczne jest zwiększenie powierzchni pod uprawę jęczmienia jarego o 400 tysięcy ha i pod rośliny strączkowe (przede wszystkim groch) o co najmniej 125 tysięcy hektarów.

Więcej strączkowych, oleistych, okopowych i warzyw
 

Powołując się na opinię ekspertów rosyjski resort rolnictwa zaznacza, że światowy rynek jęczmienia jarego oraz roślin strączkowych jest dość duży i Rosja mogłaby umocnić na nim swoją pozycję. Dlatego w planach Ministerstwa Rolnictwa Rosji w przyszłym roku jest rozwój eksportu tych upraw.

Areał przeznaczony pod uprawę ryżu i gryki jest planowany nieco powyżej tegorocznego i będzie wystarczający, aby zaspokoić potrzeby krajowe. Ponadto w przyszłym roku Rosja deklaruje wzrost powierzchni upraw buraków cukrowych i soi.

Z kolei pod uprawę słonecznika przewidziano co najmniej 9,8 miliona hektarów, a lnu oleistego – co najmniej 2,2 miliona ha. Przewiduje się także wzrost powierzchni pod uprawę warzyw i ziemniaków w zorganizowanym sektorze (sektor zarejestrowany przez odpowiedni rząd i przestrzegający jego zasad i przepisów).

mkh na podst. Ministerstwo Rolnictwa Rosji, Interfax
Fot. Envato Elements

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 22:09