StoryEditor

Na jakie rekompensaty mogą liczyć rolnicy? Minister Siekierski na Agro Show zapowiada pakiet pomocowy

Na południu Polski trwa dramat tysięcy gospodarstw rolnych, które ucierpiały w wyniku powodzi. Rolnicy liczą straty i liczą na pomoc ze strony rządu i ministerstwa rolnictwa. Szef MRiRW Czesław Siekierski wymienił na Agro Show 2024 w Bednarach formy pomocy, która trafi do poszkodowanych.

20.09.2024., 19:40h

KOWR na ratunek

Wszystkie spółki rolne podległe KOWR mają udzielić rolnikom wsparcia materialnego.

- Wszystkie spółki KOWR otrzymały dyspozycje, aby skierować pasze objętościowe, pasze treściwe, zboże i materiał siewny do gospodarstw, które zostały objęte stratami. To samo realizują izby rolnicze. Ta pomoc między nimi działa na zasadzie współpracy – mówił minister Czesław Siekierski w rozmowie z Karolem Bujoczkiem.

Wstrzymanie kontroli w gospodarstwach

Szef MRiRW poinformował też, że na czas tych tragicznych wydarzeń zostały wstrzymane wszelkie kontrole w gospodarstwach rolnych poza tymi, które dotyczą bezpieczeństwa żywności. Plantacje buraków cukrowych, kukurydzy czy soi zostały zalane wodą. Rolnicy nie wiedzą czy będą mogli te rośliny zebrać  z pól gdy woda opadnie i je sprzedać. Już teraz na Opolszczyźnie pojawiają się firmy, które chcą za grosze kupić te towary.

- Te rośliny i uprawy, które zostały zalane wodą powodziową są skażone i nie nadają się do spożycia przez ludzi i zwierzęta. One powinny być zutylizowane przez lokalne firmy. Częściowo także KOWR przerzuca tam odpowiedni sprzęt. Co innego gdy płody rolne są zalane wodą opadową. Wówczas trzeba poczekać i można je wysuszyć. Woda powodziowa wyklucza wykorzystanie takiej żywności. Nawet gdy został zalany magazyn zboża tylko na 15 cm wysokości, to cała pryzma ziarna jest do utylizacji – wyjaśnia minister.

Jakie rekompensaty dla rolników?

Karol Bujoczek zapytał też szefa resortu rolnictwa czy i kiedy rolnicy otrzymają rekompensaty za zutylizowaną żywność.

- Rolnicy je dostaną. W tej chwili wojewodowie dostali dyspozycje w tej sprawie zbierania informacji w terenie. Działają już komisje, które będą robić protokoły strat. Ale nie można wchodzić do gospodarstw, kiedy często nie jest to jeszcze teraz możliwe – mówił Czesław Siekierski.

Rolników to jednak nie uspokaja i nie zadowala. Już teraz pojawiają się firmy, które oferują po 300 zł/t zboża z zalanego gospodarstwa, a bez protokołu strat rolnik nie otrzyma rekompensaty.

- Są uruchomione wszystkie służby państwowe, łącznie z naszymi inspekcjami oraz ODR-ami, które mają docierać do rolników i zbierać wszystkie potrzebne do rekompensat informacje. Będą także powoływane komisje klęskowe i sporządzane protokoły strat w gospodarstwach. Dodatkowo rolnikom przysługuje taka sama pomoc jak innym mieszkańcom zalanych terenów. Będą także specjalne dopłaty na remont budynków inwentarskich czy magazynów płodów rolnych – deklaruje minister Siekierski.

Kredyty na odbudowę potencjału produkcyjnego

Szef MRiRW zadeklarował też, że zostaną uruchomione środki na odbudowę potencjału produkcyjnego gospodarstw rolnych z ARiMR.

- Staramy się także o przesunięcie części środków z KPO żeby wszystko co tylko mamy w zasobach było skierowane na pomoc rolnikom – podkreśla Czesław Siekierski.

image

Opolszczyzna: hodowcy ratują gospodarstwa, ale bez pomocy Państwa nie uda się ich odbudować! (VIDEO)

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. wrzesień 2024 00:25