StoryEditor

Normy GAEC będą dobrowolne? KE zaproponuje dziś rolnikom zmiany w Zielonym Ładzie

Nieoficjalnie: Normy GAEC będą dobrowolne dla rolników. Tak Komisja Europejska chce zmienić Wspólną Politykę Rolną i Zielony Ład pod wpływem dużego sprzeciwu rolników w całej Unii Europejskiej. Specjalny dokument ma zostać opublikowany dziś w Brukseli, a w Polsce komisarz Janusz Wojciechowski zwołał specjalną konferencję prasową.
15.03.2024., 10:13h

Komisja Europejska najwyraźniej planuje daleko idące zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej. Niepopularne wśród rolników normy GAEC mogą zostać zreformowane. Tego mogą spodziewać się rolnicy dziś - KE ma opublikować specjalny dokument.

Zielony Ład nie idzie do kosza, ale...

Komisja Europejska chce wkrótce przedstawić konkretne plany dotyczące uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po roku 2024. Najwyższe władze UE chcą dziś przedstawić, co dokładnie chcą zmienić  w odpowiedzi na rolnicze postulaty.

Wewnętrzny projekt wniosku, który organizacja ekologiczna ARC opublikowała po raz pierwszy w 2020 r., zawiera wstępne spostrzeżenia. Pokazuje to, że Komisji Europejskiej zależy przede wszystkim na zmianie standardów dobrego i ekologicznego stanu obszarów (GAEC).

Likwidacja GAEC 8 jest wyłącznie dobrowolna

Na rok 2024 Komisja Europejska zawiesiła już obowiązkowy ugór (GAEC 8), który jest niepopularny w rolnictwie. Jak wynika z wewnętrznego dokumentu, Komisja chce znieść obowiązkowe ugory do końca obecnego okresu WPR w 2027 r.

Zamiast tego państwa członkowskie powinny zobowiązać się do opracowania programu ekologicznego, w ramach którego rolnicy będą mogli dostawać dodatkowe płatności podstawowej premii za ugorowanie gruntów lub tworzenie elementów krajobrazu. Takie ekoregulacje istnieją już w Niemczech.

GAEC 7, czyli zmianowanie po nowemu

Komisja Europejska chce umożliwić państwom członkowskim mniej rygorystyczną interpretację płodozmianu w ramach normy GAEC 7. Rolnicy powinni zatem móc spełnić wymogi GAEC 7 poprzez dywersyfikację upraw zamiast prawdziwego i precyzyjnego płodozmianu.

Nowa zasada dotycząca trwałych użytków zielonych?

Już pod koniec lutego Komisja Europejska zapowiadała, że ​​w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) złagodzi przepisy dotyczące orki użytków zielonych. Szczegóły poznamy dziś. 

Większa elastyczność w zakresie WPR dla państw członkowskich

Bruksela chce także umożliwić państwom członkowskim wprowadzenie krótkoterminowych odstępstw od wymogów WPR w zakresie ochrony przed erozją, minimalnego okrycia gleby w okresie zimowym i płodozmianu (GAEC 5, 6 i 7).

Komisja przyznaje w swoim dokumencie wewnętrznym, że norma dotycząca minimalnej okrywy glebowej doprowadziłaby do „uprawiania rolnictwa według kalendarza”. Obecne przepisy w niewystarczającym stopniu uwzględniają pogodę i inne warunki praktyczne.

Małe gospodarstwa bez kontroli pod kątem GAEC

Komisja Europejska chce całkowicie zwolnić rolników posiadających mniej niż 10 ha powierzchni gospodarstw z kontroli spełnienia wymogów WPR w zakresie zasad warunkowości, czyli norm GAEC. Według Komisji Europejskiej jest to co najmniej 65% beneficjentów dotacji.

Co dalej przed eurowyborami?

Nie jest jasne, czy propozycje zostaną przyjęte przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski ma w poniedziałek przedstawić dokument Komisji państwom członkowskim UE. We wtorek będzie przemawiał w Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Zarówno kraje UE, jak i parlamentarzyści musieliby w ciągu kilku tygodni „przeforsować” propozycje Komisji, aby zmiany w WPR ujrzały światło dzienne przed wyborami do UE.

image

Import zbóż z Ukrainy na hamulcu? Parlament Europejski chce chronić rolników

Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:01