StoryEditor

Młody rolnik 2024 – nabór, zasady, terminy. Sprawdź zmiany!

Zgodnie z nowym harmonogramem tegoroczny nabór wniosków o premie dla młodych rolników ruszy 19 czerwca. Sprawdź, jakie są zasady i zmiany młodego rolnika 2024!
30.05.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Z ziemią lub bez
  • Ile ziemi na własność?
  • Kwalifikacje wymagane i punktowane
  • Trudno zebrać punkty
  • Można kupić ziemię
  • Plan na rozwój
  • Bez ubezpieczenia w KRUS?
  • Nowy regulamin

Jeszcze na miesiąc przed planowanym startem nowego naboru, w ARiMR na rozpatrzenie czekało wiele wniosków z ubiegłorocznego – pierwszego na nowych zasadach. Mamy zatem nowe zasady przyznawania pomocy, nowy sposób wnioskowania – wyłącznie w formie elektronicznej, nie zmienił się natomiast sposób rozpatrywania wniosków – niezmiennie na decyzję Agencji trzeba długo i cierpliwie czekać, choć teoretycznie zgodnie z wytycznymi szczegółowymi dla tego programu, wnioski przyjęte w 2023 roku miały być rozpatrzone w ciągu 4 miesięcy od zakończenia naboru. Cóż – pierwsze koty za płoty i miejmy nadzieję, że z wnioskami przyjętymi w tym roku Agencja upora się szybciej – teoretycznie powinna je rozpatrzyć do końca br.

Przed ruszeniem tegorocznego naboru przyjrzyjmy się zatem proponowanym zmianom w porównaniu z rokiem ubiegłym (na razie to tylko propozycje – czekamy na regulamin nowego naboru) i przypomnijmy najważniejsze wymagania związane z tą pomocą.

Zapraszamy na webinarium 18 czerwca

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości pozyskania premii dla młodych rolników? Stoisz przed decyzją o przekazaniu lub przejęciu gospodarstwa? Weź udział w naszym webinarium: „Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie”. Szkolenie on-line odbędzie się 18.06.2024. o godz. 18.00.

O zmianach w premii dla młodego rolnika będzie mówił Grzegorz Ignaczewski – ekspert ds. dopłat i WPR w top agrar Polska. Natomiast najkorzystniejsze drogi przekazania gospodarstwa i związane z nimi formalności zaprezentuje Mikołaj Pomin – adwokat i stały współpracownik naszej redakcji. Uwaga! Dla prenumeratorów top agrar Polska – dostęp gratis!

Zapisy tutaj!

Z ziemią lub bez

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 11:22