StoryEditor

Premia dla młodego rolnika - od jakiej daty liczy się prowadzenie gospodarstwa rolnego?

Jeszcze do 16 sierpnia br. w ARiMR można składać wnioski o przyznanie 200 tys. zł premii dla młodego rolnika na rozpoczęcie działalności rolniczej. A od jakiej daty się liczy to rozpoczęcie gospodarowania? O to pytała eksperta jedna z uczestniczek naszego webinarium.

Podczas czerwcowego webinarium pt. "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" trafiło do nas wiele pytań od uczestników. Jedna z nich pytała naszego eksperta Grzegorza Ignaczewskiego o kwestie związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności rolniczej w kontekście uzyskania premii dla młodego rolnika.

Kiedy młody rolnik kwalifikuje się do otrzymania premii?

Zgodnie z przepisami, aby uzyskać 200 tys. zł premii dla młodego rolnika wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć w ARiMR nie później niż w ciągu 24 miesięcy od daty rozpoczęcia działalności rolniczej. Od jakiej daty należy formalnie liczyć rozpoczęcie gospodarowania? 

- Ziemię rolną o pow. 1 ha przeliczeniowego nabyłam pod koniec listopada 2022, w 2022 roku byłam zatrudniona na umowę zlecenie. Od 07.11.2022 roku przeszłam na urlop macierzyński (urodziłam dziecko będąc na umowie zlecenie do 31.12.2022 roku), na KRUS przeszłam 06.11.2023 roku; a od stycznia 2024 roku mam nadany nr producenta rolnego w ARiMR z uwagi na posiadane konie wierzchowe. Za 2022 rok nie składałam wniosku o dopłaty, zrobiłam to dopiero w 2023 roku. Czy poprawną datą będzie koniec listopada 2022 jako data startowa? Jak należy liczyć te 24 miesiące w moim przypadku? - pytała jedna z uczestniczek naszego webinarium.

image

Młody rolnik 2024: Jaka jest minimalna liczba hektarów i czas skorzystania z premii?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego od daty nabycia minimum 1 ha gruntu

- Co do zasady prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rozpoczyna się z dniem stania się właścicielem lub posiadaczem gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych. W tym przypadku jest to listopad 2022 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że nabór wniosków trwa do 16 sierpnia 2024 roku, to może Pani składać wniosek o przyznanie pomocy, bowiem mieści się Pani w okresie tych 24 miesięcy. Oczywiście mówimy tu o kryterium terminu rozpoczęcia działalności rolniczej, ale złożenie wniosku warunkują także inne kryteria, które również musi Pani spełniać - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej.

image

Czy młody rolnik w ramach premii z ARiMR może kupić ziemię od rodziców?

Czy można mieć gospodarstwo rolne także w innym województwie?

Ta sama uczestniczka webinarium miała do naszego eksperta także drugie pytanie, tym razem dotyczące lokalizacji gospodarstwa bazowego i docelowego.

- Czy mając odziedziczone 5 ha w woj. mazowieckim, mogę po złożeniu wniosku o przyznaniu premii dla młodego rolnika zakupić ziemię razem z zabudowaniami o pow. 30 ha w innym województwie  i wskazać je jako docelowe gospodarstwo? - pytała uczestniczka webinarium.

- Tak, można zakupić grunty w innym województwie i tam utworzyć gospodarstwo - odpowiada Grzegorz Ignaczewski.

Na co można wydać premię dla młodego rolnika?

Przypomnijmy, że premię przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Mogą to być np.:

  • inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup nieruchomości rolnych;
  • zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
  • inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (między innymi programy komputerowe).

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. listopad 2024 19:45