StoryEditor

Produkcja, a ceny skupu produktów rolnych. Jak się zmieniały?

Tendencja cenowa środków przeznaczonych do produkcji, względem cen skupu produktów rolnych znacznie się poprawiła. W jakim stopniu zmieniały się ceny nawozów, maszyn rolniczych oraz środków ochrony roślin?

08.06.2025., 09:00h

Środki produkcji, a produkty rolne

Na wielu podstawowych rynkach rolnych, stopniowa poprawa tendencji cenowych w tym roku, przyczynia się do większego niż w ostatnich latach popytu na środki przeznaczone do produkcji rolnej. 

- Nie pozostaje to bez wpływu na ceny, które zwłaszcza w przypadku środków produkcji wykorzystywanych do bieżącej produkcji rolniczej (np. nawozów), ale też maszyn rolniczych,  systematycznie rosły m/m w I kwartale bieżącego roku. W kwietniu br. maszyny nadal drożały, ale w przypadku nawozów mineralnych ceny zmalały, co jednak wynikało przede wszystkim z obniżek cen gazu ziemnego oraz zwiększonego importu nawozów z Rosji - zaznacza Arkadiusz Zalewski. 

Dynamika spadku cen ulega zmianie

W ostatnim kwartale 2022 roku rozpoczęła się tendencja spadkowa cen środków produkcji dla rolnictwa i trwała mniej więcej do końca roku 2024. Spowodowała ona, że pomimo obserwowanych w br. podwyżek cen, środki produkcji w kwietniu 2025 roku były średnio o 1% tańsze niż w tym samym okresie 2024 roku.

Zobacz także: Ceny nawozów w czerwcu 2025! Ile zapłacimy za nawozy na początku miesiąca?

Jednak dynamika spadku cen w relacji rok do roku jest z miesiąca na miesiąc coraz niższa, jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy mówić nawet o 10%.

Jak taniały środki produkcji? 

Kierunki zmian, a także tempo poszczególnych grup w ujęciu rocznym było dość zróżnicowane:

  • Nawozy mineralne potaniały w kwietniu br. przeciętnie o 4,7% r/r, a nośniki energii o 3,5%.
  • Ceny maszyn rolniczych były natomiast wyższe niż rok wcześniej średnio o 3,7%,
  • a środki ochrony roślin – o symboliczne 0,5%.

- Dla porównania koszyk cen skupu podstawowych produktów rolnych analizowanych przez IERiGŻ[1] wzrosły r/r o średnio o 11,4% (co było wypadkową wyższych cen skupu bydła, drobiu, zbóż podstawowych i mleka oraz niższych cen trzody) - dodaje Zalewski. 

Perspektywa 12 miesięcy

Uznać zatem możemy, że w perspektywie 12 miesięcy środki do produkcji rolnej potaniały, względem większości produktów rolnych w skupie takich jak: 

  • pszenica,
  • żyto,
  • jęczmień,
  • kukurydza,
  • żywiec wołowy,
  • żywiec wieprzowy,
  • drób,
  • mleko krowie.

image

Maszyny rolnicze podrożały bardziej od nawozów! Jak w tym czasie zmieniły się ceny skupu?

 

Patrycja Bernat

Fot: Jan Beba

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2025 15:40