StoryEditor

Sebastian Dziamski: Obalenie Zielonego Ładu i zatrzymanie importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy - to jest dla nas najważniejsze!

Na piątkowy protest rolników w Zosinie na granicy z Ukrainą przyjechali rolnicy z całej Polski. Była też silna delegacja z Wielkopolski na czele z Sebastianem Dziamskim, liderem organizacji "Rola Wielkopolski". O tym dlaczego wspierają kolegów na granicy oraz jakie postulaty są dla nich najważniejsze rozmawiał z liderem wielkopolskich protestów Dawid Konieczka.
25.02.2024., 14:24h

Dawid Konieczka: Do protestów w Zosinie przyłączyła się również silna delegacja z Wielkopolski, reprezentująca organizację Rola Wielkopolski. Jest z nami Sebastian Dziamski. Panie Sebastianie, jak liczną grupą przyjechaliście tutaj dzisiaj?

Sebastian Dziamski: Dzisiaj przyjechaliśmy kilkoma samochodami, ale to nie wszystko. Od pewnego czasu regularnie wysyłamy tutaj autobusy z nowymi siłami, żeby wesprzeć rolników na blokadach.

Dawid Konieczka: Jak się organizujecie? Czy to są zorganizowane grupy autobusowe, czy też na granicę dołączacie do kolegów ze Wschodu własnymi autami? Jak się przygotowujecie na takie akcje?

Sebastian Dziamski: Organizujemy się na różne sposoby. Niektórzy jeżdżą autami, busami. Autobusy też są organizowane, ale to wymaga więcej logistyki.

Dawid Konieczka: Z zakulisowych rozmów usłyszałem, że zanim przyjechaliście wczoraj do Zosina, byliście wieczorem na granicy w Dorohusku. Jak tam wyglądała sytuacja?

Sebastian Dziamski: Frekwencja była imponująca. Byliśmy tam około godziny 01:00 w nocy i mogę Panu powiedzieć, że było tam nawet kilkaset osób w tym Dorohusku.

Dawid Konieczka: A jeśli chodzi o policję, jak tam wyglądała obecność sił porządkowych? Wczoraj premier zapowiedział wprowadzenie infrastruktury krytycznej na granicach. Czy zauważyliście wzmożoną ilość policjantów w Dorohusku?

Sebastian Dziamski: Na szczęście nie było tam nic takiego. Rozmawialiśmy z policjantami, którzy nic nie wiedzieli, ale wiadomo, że policjanci na najniższym szczeblu nie są wtajemniczeni we wszystkie plany rządu.

Dawid Konieczka: Panie Sebastianie, wiemy, że zaraz z protestu udacie się na obrady. Jak będą one przebiegać? Jak to będzie wyglądać?

Sebastian Dziamski: W mniejszej grupie z całej Polski spotkamy się w pewnym miejscu i omówimy, co dalej zrobić, aby osiągnąć nasze wspólne cele.

Dawid Konieczka: Podczas tych obrad na strajku w Zosinie, kiedy udacie się na zamknięte spotkanie, jakie postulaty jako Rola Wielkopolska będziecie przedstawiać?

Sebastian Dziamski: Nie będziemy rozmawiać o postulatach, bo mamy je wspólne z innymi rolnikami: obalenie Zielonego Ładu i zatrzymanie importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. To jest dla nas najważniejsze i tego się trzymamy. Mniejsze podpunkty związane z tymi postulatami będą omawiane w późniejszym terminie.

Dawid Konieczka: Dziękujemy za rozmowę.

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 04:07