StoryEditor

Strajk ostrzegawczy rolników w Świecku. Autostrada A2 będzie zablokowana w obu kierunkach - granica z Niemcami także

Rolnicy planują zablokować autostradę A2 i przejście graniczne z Niemcami w Świecku. Strajk ostrzegawczy ma sie rozpocząć w niedzielę 25 lutego o godz. 13:00. Blokada miała trwać przez 25 dni, ale po piątkowych rozmowach z pzredsiębiorcami w Urzędzie Miejskim w Słubicach rolnicy zmienili plany. Jak zatem będzie przebiegał protest na A2 i granicy polsko-niemieckiej?
24.02.2024., 21:02h

Protest rolników na granicy polsko-niemieckiej w Świecku i blokada autostrady A2 zapowiadane były od kilku dni. Początkowo protest i całkowita blokada miały się rozpocząć w niedzielę 25 lutego o godz. 13:00 i trwać przez 25 dni. Jednak piątkowe, trzygodzinne rozmowy przedstawicieli rolników z przedstawicielami okolicznych przedsiębiorstw przyniosły zmiany ustaleń dot. akcji protestacyjnej.

Dobowy strajk ostrzegawczy zamiast 25-dniowej blokady granicy

Jak informuje Urząd Miejski w Słubicach, w piątkowym spotkaniu wzięło udział ponad 70 osób. Rozmowy rolników z przedstawicielami okolicznych przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. Obie strony uzgodniły, że rolnicy przystąpią do strajku ostrzegawczego, który będzie trwał dobę: od 25 lutego od godz. 13.00 do 26 lutego do godz. 13.00.

- Negocjacje były trudne, jednak przystąpiliśmy do rozmów, które doprowadziły nas do podjęcia decyzji o rozpoczęciu strajku ostrzegawczego. Mamy na względzie dobro mieszkańców Słubic i okolic oraz całej społeczności, która jest dookoła nas, w tym różnych przedsiębiorstw. Nie chcemy działać na szkodę społeczeństwa czy jakiegokolwiek biznesu. Jesteśmy tu po to, żeby reprezentować ludzi. To najważniejszy argument, który zaważył na podjęciu tej decyzji – mówił przedstawiciel rolników Dariusz Wróbel, cytowany przez UM w Słubicach.

Granica z Niemcami w Świecku będzie zamknięta

Ograniczenia w ruchu drogowym podczas strajku ostrzegawczego będą takie same, jak w dotychczas zapowiadanych demonstracjach. Przejście graniczne na autostradzie A2 będzie zamknięte w dwóch kierunkach, jednak tylko przez dobę, a nie, jak do tej pory zapowiadano, przez prawie cztery tygodnie.

Jak informuje UM w Słubicach, rolnicy do ponownych rozmów przystąpią w poniedziałek po godz. 13.00. Domagają się by dołączył do nich wtedy Wojewoda Lubuski Marek Cebula. Chcą też odzewu na ich postulaty ze strony premiera Donalda Tuska.

- Jesteśmy w pełnej gotowości do przywrócenia protestu, który może być na dużo większą skalę. Wszystko zależy od tego, co wypracujemy w najbliższym czasie – mówił podczas spotkania w Słubicach Dariusz Wróbel.

Rolnicy nie chcą strat w gospodarce - idą na kompromis z przewoźnikami

Jak informuje UM w Słubicach, przedsiębiorcy martwią się o dalszy przebieg wydarzeń, jednak cieszy ich dzisiejszy przebieg rozmów. Mirosław Maszoński z firmy transportowej Maszoński Logistic powiedział po spotkaniu z rolnikami, że wygrały rozsądek, ekonomia i po prostu dobro ludzkie.

- Protest miał trwać 25 dni. Po ciężkich trzech godzinach udało nam się wypracować duży kompromis. Rolnicy wzięli pod uwagę skalę biznesu, który może być zagrożony przez planowane demonstracje. Polski biznes, polski eksport to 131 mld euro. 11 mld euro miesięcznie – tyle to będzie kosztowało polską gospodarkę, jeśli protest będzie trwał faktycznie dłużej. To są miejsca pracy, a w przypadku branży transportowej, która już od ponad roku jedzie na marżach albo minimalnych, albo ujemnych, to ma duże znaczenie. Nie tylko dla nas, ale też dla naszych klientów, w tym rolników, których towary przewozimy. To wszystko zostało dziś wzięte pod uwagę – mówił Mirosław Maszoński, cytowany przez UM w Słubicach.

Policja w Słubicach informuje o utrudnieniach w ruchu na A2

W związku z rozpoczęciem przez rolników strajku ostrzegawczego w niedzielę 25 lutego o godz. 13:00 Komenda Powiatowa Policji w Słubicach wydała komunikat dotyczący utrudnień w ruchu drogowym i granicznym. Całkowita blokada granicy i autostrady potrwa tylko dobę, ale protest będzie kontynuowany co oznacza utrudnienia w ruchu dla pojazdów osobowych i ciężarowych także w kolejnych dniach.

- Od niedzieli 25 lutego do 20 marca 2024 roku na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Dodatkowo z pozyskanych informacji wiadomo, że autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec będzie w tym czasie całkowicie zablokowany, na wszystkich pasach ruchu drogowego. Wydarzenia te również mogą wpłynąć na utrudnienia przejazdu mostem miejskim. Sytuacja odnośnie utrudnień w ruchu drogowym będzie na bieżąco monitorowana – o wszystkich utrudnieniach oraz ewentualnych objazdach będziemy informować na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych - informuje Komenda Powiatowa Policji w Słubicach.

Blokada granicy w Świecku - jakie trasy alternatywne wybrać?

Policja w Świecku wskazuje kierowcom, którzy planują dostać się do Niemiec w jaki sposób mogą ominąc rolnicze blokady.

- Z uwagi na utrudnienia na autostradzie A2, kierujący samochodami ciężarowymi na węźle w Jordanowie będą kierowani na drogę ekspresową S3 w stronę Zielonej Góry, aby móc przekroczyć granicę w Gubinku. Warto dodać, że pojazdy ciężarowe nie będą mogły przejechać przez most graniczny w Kostrzynie nad Odrą z uwagi na jego remont. Przejazd tam będzie możliwy wyłącznie dla samochodów osobowych - informują policjanci ze Słubic.

KPP w Słubicach zaznacza, że pojazdy osobowe przemieszczające się autostradą A2 w kierunku Niemiec będą mogły skorzystać z węzła w Rzepinie, natomiast droga zamknięta zostanie na węźle w Świecku. Tam samochody będą kierowane na drogę K29 w kierunku Krosna Odrzańskiego oraz K31 w kierunku Słubic i Kostrzyna nad Odrą.

- Ponadto zwracamy się do mieszkańców terenu przygranicznego o uwzględnienie tych utrudnień przy planowaniu i realizacji codziennych obowiązków i potrzeb. Doradzamy omijanie przejścia granicznego w Słubicach z uwagi na możliwość powstawania zatorów drogowych. Jesteśmy do dyspozycji i pomocy wszystkich kierowców, jednocześnie apelując o stosowanie się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem policjantów drogówki. Prosimy o wyrozumiałość i wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowym - informują policjanci na stronie internetowej KPP w Śłubicach.

image

Rolnicy domagają się zamknięcia granicy z Ukrainą, Chłopskiego a nie Zielonego Ładu oraz rekompensat od KE za poniesione straty

oprac. bcz na podst. UM w Słubicach i KPP w Słubicach

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. kwiecień 2024 11:40