StoryEditor

Trwa dobowy strajk ostrzegawczy na granicy z Niemcami w Świecku. 80 traktorów i 40 samochodów blokuje autostardę A2

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dziś od godz. 13:00 rolnicy zablokowali przejście graniczne z Niemcami w Świecku w obu kierunkach. Oflagowane traktory i samochody ustawiły się na autostradzie A2, zostawiając korytarz życia dla karetek pogotowia ratunkowego. Policja zabezpiecza protest na granicy.
25.02.2024., 18:16h

Przypomnijmy, że protest rolników na granicy polsko-niemieckiej w Świecku i blokada autostrady A2 zapowiadane były od kilku dni. Początkowo protest i całkowita blokada miały się rozpocząć w niedzielę 25 lutego o godz. 13:00 i trwać przez 25 dni. Jednak piątkowe, trzygodzinne rozmowy przedstawicieli rolników z przedstawicielami okolicznych przedsiębiorstw przyniosły zmiany ustaleń dot. akcji protestacyjnej.

image

Strajk ostrzegawczy rolników w Świecku. Autostrada A2 będzie zablokowana w obu kierunkach - granica z Niemcami także

O 13:00 granica z Niemcami w Świecku została zablokowana

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami o godz. 13:00 w niedzielę rolnicy przyjechali na granicę z Niemcami w Świecku w liczbie 80 traktorów i 40 samochodów. Zostały one ustawione na obu pasach ruchu w stronę Frankfurtu nad Odrą i obu pasach ruchu w stronę Poznania. Tym samym nie było przejazdu dla aut osobowych i ciężarowych przez to przejście graniczne, ale rolnicy zostawili korytarz życia dla karetek pogotowia ratunkowego i innych pojazdów uprzywilejowanych.

Jak informuje portal slubice24.pl,  na banerach zawieszonych na pojazdach pojawiły się takie hasła jak: „Nie pozwólcie zniszczyć polskiego rolnictwa”, „Nie ma ciastek bez rolnika”, „Rolnik żywi, rolnik broni i głupotę też przegoni”, „Jeśli myślicie, że jesteśmy tu, bo nie mam co robić, to się mylicie”, „Czekamy na premiera” czy „Chcemy jeść polski chleb”.Rolnicy domagają się przede wszystkim zatrzymania napływu towarów rolnych z Ukrainy, oraz zniesienia unijnej polityki „Zielonego Ładu”.

Policja zabezpiecza protest rolników w Świecku

Protest na granicy, który w piątek zmienił się w dobowy strajk ostrzegawczy, było oficjalnie zgłoszony u lokalnych władz w Słubicach i zabezpieczany przez policję.

- W związku z trwającymi protestami na autostradzie A2 lubuscy policjanci kierują ruchem drogowym, aby podróżujący płynnie mogli poruszać się po wyznaczonych drogach alternatywnych. Mundurowi nie tylko nadzorują ruch, ale również zapewniają bezpieczeństwo uczestnikom protestu i pozostałym podróżnym. Z uwagi na utrudnienia, jakie powstały, kierujący samochodami ciężarowymi na węźle w Jordanowie są kierowani na drogę ekspresową S3 w stronę Zielonej Góry, aby móc przekroczyć granicę w Gubinku. Dla pojazdów osobowych trasa zamknięta zostanie na węźle w Świecku. Tam samochody są kierowane na drogę K29 w kierunku Krosna Odrzańskiego oraz K31 w kierunku Słubic i Kostrzyna nad Odrą. Jesteśmy do dyspozycji i pomocy wszystkich kierowców oraz protestujących, jednocześnie apelując o stosowanie się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem policjantów drogówki. Prosimy o wyrozumiałość i wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowym - informują policjanci z KPP w Słubicach na swoim profilu na FB.

Blokada granicy w Świecku - jakie trasy alternatywne wybrać?

Policja w Świecku wskazuje kierowcom, którzy planują dostać się do Niemiec w jaki sposób mogą ominąć rolnicze blokady.

- Z uwagi na utrudnienia na autostradzie A2, kierujący samochodami ciężarowymi na węźle w Jordanowie będą kierowani na drogę ekspresową S3 w stronę Zielonej Góry, aby móc przekroczyć granicę w Gubinku. Warto dodać, że pojazdy ciężarowe nie będą mogły przejechać przez most graniczny w Kostrzynie nad Odrą z uwagi na jego remont. Przejazd tam będzie możliwy wyłącznie dla samochodów osobowych - informują policjanci ze Słubic.

KPP w Słubicach zaznacza, że pojazdy osobowe przemieszczające się autostradą A2 w kierunku Niemiec będą mogły skorzystać z węzła w Rzepinie, natomiast droga zamknięta zostanie na węźle w Świecku. Tam samochody będą kierowane na drogę K29 w kierunku Krosna Odrzańskiego oraz K31 w kierunku Słubic i Kostrzyna nad Odrą.

- Ponadto zwracamy się do mieszkańców terenu przygranicznego o uwzględnienie tych utrudnień przy planowaniu i realizacji codziennych obowiązków i potrzeb. Doradzamy omijanie przejścia granicznego w Słubicach z uwagi na możliwość powstawania zatorów drogowych. Jesteśmy do dyspozycji i pomocy wszystkich kierowców, jednocześnie apelując o stosowanie się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem policjantów drogówki. Prosimy o wyrozumiałość i wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowym - informują policjanci na stronie internetowej KPP w Śłubicach.

bcz na podst. slubice24.pl, KPP w Słubicach

Fot. Łukasz Warzecha/X

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 22:23