StoryEditor

Pomoc suszowa 2023: Aplikacja do szacowania strat ma działać od 20 lipca

Odkąd w wielu regionach Polski susza znów zabiera plon rolnicy pytają resort rolnictwa o to kiedy będzie można zgłaszać tegoroczne straty suszowe, ponieważ ich szacowanie w aplikacji nadal nie jest możliwe. – Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca - zapowiedział dziś podczas briefingu prasowego w siedzibie MRiRW minister Robert Telus. A co z wypłatą pomocy suszowej za 2022 i 2023 rok?    
13.07.2023., 18:07h

Wczoraj informowaliśmy na naszym portalu, że w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów „zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa”.  Projekt zakłada zmiany w zakresie szacowania strat suszowych w uprawach. Dziś do tego tematu pomocy suszowej odniósł się minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu prasowego w siedzibie MRiRW.

Szacowanie strat w uprawach przez aplikację


Podobnie jak w ostatnich latach straty suszowe generalnie będzie trzeba zgłaszać w aplikacji suszowej „Zgłoś szkodę rolniczą” na portalu gov.pl przez profil zaufany rolnika. Według zapewnień ministra Telusa aplikacja zostanie ponownie uruchomiona około 20 lipca br.

– Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca. Odpowiadając na pytania rolników, informuję, że nie przeszkadza, jeżeli zebrali już zboże. Jeżeli chodzi o aplikację, to można oszacować szkody również po zbiorach. Naszym celem jest wypracowanie takiej aplikacji, aby była ona funkcjonalna i pozwalała na obiektywne szacowanie strat – powiedział minister Robert Telus.

Komisja powołana przez wojewodę też może szacować straty

W minionym roku wielu rolników było niezadowolonych z szacowania strat suszowych przez aplikację. Ich zdaniem rzeczywiste straty w uprawach były wyższe niż wskazywała to aplikacja. Dzięki zmianom w przepisach teraz jeżeli poszkodowany w wyniku suszy rolnik chciałby, aby oszacowania szkód dokonała również komisja powołana przez wojewodę, to wówczas powinien zgłosić to, tak jak w przypadku pozostałych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w terminie umożliwiającym ich oszacowanie. Na podstawie wniosku rolnika i raportu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję aplikacja „sporządzi” protokół lub kalkulację.

– Jeżeli różnica między szacunkami aplikacji i komisji nie będzie większa niż 25 proc., będziemy wypłacać wyższą kwotę odszkodowania – zadeklarował podczas briefingu prasowego szef MRiRW i dodał, że przepisy prawa z zakresie powoływania komisji szacujących straty są obecnie na końcowym etapie procedowania.Rozporządzenie w tej sprawie będzie podpisane w piątek 14 lipca br.

Terminy i stawki pomocy suszowej 2023

Zgodnie z projektem rozporządzenia termin składania wniosków o przyznanie pomocy suszowej oraz wysokość stawki tej pomocy minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, z tym że wysokość stawki zostanie ogłoszona najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy. To oznacza, że na tym etapie nie poznamy ani stawek "suszowego" za 2023 rok ani terminu wypłaty pomocy.


Co z pomocą suszową za 2022 rok?

Rolnicy przypominają, że poprzedni szef MRiRW Henryk Kowalczyk obiecał jesienią 2022 roku wypłatę w 2023 roku pomocy suszowej. W grudniu ARiMR wypłacała każdemu rolnikowi niezależnie od liczby posiadanych hektarów i strat w uprawach tzw. nadzwyczajna pomoc suszową w wysokości 2600 zł na wnioskodawcę, która miała charakter socjalny. Rolnicy otrzymali ją przed Świętami Bożego Narodzenia. Na początku 2023 roku miał być ogłoszony nabór wniosków o przyznanie pomocy suszowej w wysokości uzależnionej od strat poniesionych w gospodarstwie i miały te środki pochodzić z puli pomocy de minimis w rolnictwie. To się jednak nie stało i żadnych nowych informacji w tym zakresie nie ma. ROlnicy liczą jednak na to, że podobnie jak w 2022 roku, gdy mogli się starać i otrzymać pomoc za 2021 rok, także i w 2023 roku będą mogli wnioskować o wsparcie z tytułu strat suszowych poniesionych w 2022 roku.

oprac. bcz na podst. MRiRW
Fot. MRiRW
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 13:24