StoryEditor

Zmiany w Zielonym Ładzie. Każdy rolnik może wypełnić ankietę i pomóc w realizacji postulatów!

Presja ma sens. Komisja Europejska wykonuje kolejny ruch w kierunku spełnienia rolniczego postulatu w zakresie zmian w Zielonym Ładzie. Bruksela chce zmniejszyć obciążenia, które zostały nałożone na rolników i w tym celu zwraca się do nich o wypełnienie ankiety. Rolnicy mają w niej wskazać obszary, w których domagają sie zmian.
07.03.2024., 19:01h

Komisja Europejska poinformowała, że rozpoczyna dziś ankietę internetową w celu bezpośredniego zebrania opinii rolników w Unii Europejskiej w zakresie zmian jakich oczekują w zakresie Zielonego Ładu.

Co znajduje się w ankiecie KE dla rolników?

Ankieta jest dostępna i aktywna w terminie od 7 marca do 8 kwietnia br. Zawiera krótkie pytania dostępne we wszystkich językach UE. Oto kilka z nich:

  •  Ile czasu poświęcasz każdego roku na zadania administracyjne związane ze stosowaniem pomocy i obowiązków sprawozdawczych?
  • Czy korzystasz z urządzeń mobilnych do dostarczania geotagowanych zdjęć?
  • Jak oceniasz one złożoność różnych procedur i przepisów mających zastosowanie do gospodarstw rolnych?
  • Czy w 2023 r. skorzystalęś z pomocy zewnętrznej, aby przygotować wniosek o przyznanie pomocy w ramach WPR?

Komisja Europejska zapewnia, że odpowiedzi na wszystkie pytania zapewnią jej cenne informacje zwrotne, aby lepiej zrozumieć obawy rolników.

Ankieta ma pomóc w przygotowaniu zmian w Zielonym Ładzie

Zdaniem Brukseli ankieta pomoże określić źródła obciążeń administracyjnych i złożoności wynikające z przepisów WPR, a także innych przepisów dotyczących żywności i rolnictwa, zarówno w odniesieniu do ich stosowania na szczeblu krajowym, jak i związanych z nimi obowiązków w zakresie rejestracji i sprawozdawczości.

- Wstępne wyniki zostaną przedstawione już w połowie kwietnia. Równolegle zorganizowane zostaną wywiady z organizacjami rolników w celu uzupełnienia obrazu sytuacji. Badanie to zapewni do lata jaśniejszy obraz głównych przeszkód administracyjnych postrzeganych i napotykanych przez rolników. Jego wyniki zostaną uwzględnione w bardziej szczegółowej analizie, która ma zostać opublikowana jesienią 2024 r., w celu wyjaśnienia źródeł złożoności dla rolników: Na szczeblu unijnym, krajowym, WPR oraz innych wymogów i polityk - czytamy w komunikacie KE.

Co robi KE w sprawie rolniczych postulatów?

KE zapewnia, że od początku roku podejmuje szybkie i konkretne działania w celu złagodzenia presji odczuwanej obecnie przez unijnych rolników.

- W dniu 12 lutego Komisja przyjęła częściowe odstępstwo od przepisów dotyczących gruntów ugorowanych (GAEC 8), o które wystąpili rolnicy i wiele państw członkowskich. Przed posiedzeniem Rady Ministrów Rolnictwa w dniu 26 lutego Komisja przekazała prezydencji belgijskiej szereg krótko- i średnioterminowych działań stanowiących podstawę dyskusji i wspólnych działań z krajami UE. Dzisiejsza ankieta była jednym z zapowiedzianych działań krótkoterminowych, a także uproszczenie niektórych kontroli oraz wyjaśnienie pojęcia siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności. Przeprowadzono już rozmowy z państwami członkowskimi na temat tych dwóch ostatnich punktów - informuje KE.

Do połowy marca Komisja ma przedstawić też kolejne wnioski dotyczące działań śródokresowych, które należy podjąć, a także działań mających na celu poprawę pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności.

Ursula von der Leyen zachęca do wypełnieni ankiety

O wypełnienie ankiety poprosiła rolników szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Komisja pozostaje w pełni zaangażowana w dostarczanie rozwiązań łagodzących obecnie presję odczuwaną przez ciężko pracujące kobiety i mężczyzn w rolnictwie. Odciążamy naszych rolników od obciążeń administracyjnych, aby pomóc im zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe obywatelom Europy. Uproszczenie naszej polityki rolnej jest stałym priorytetem, zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym. Dzięki takiemu zakresowi działań wywiązujemy się z obietnicy złożonej naszym rolnikom, aby przyspieszyć tę dyskusję. Z niecierpliwością czekam na opinie naszych państw członkowskich - poinformowała szefowa KE.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ KOMISJI EUROPEJSKIEJ!

Rolnicy przygotowali swoją ankietę

Tymczasem rolnicy, którzy przygotowują się na kolejne spotkanie z premierem RP Donaldem Tuskiem w ramach Szczytu Rolniczego w najbliższą sobotę, przygotowali właaną ankietę na temat zmian i postulatów. Skierowana jest ona do wszystkich rolników i zbiera ich zdania i głosy we wszystkich aspektach dotyczących realizacji postulatów.

Ankieta jest anonimowa, a jej twórcy zapewniają, że wnioski z tej ankiety będą dodatkowym argumentem w rozmowach ze stroną rządową w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie w sobotę 9 marca br.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ ROLNIKÓW!

image

Rolnicy utworzyli własną ankietę na temat zmian w rolnictwie: wypełniło ją 2,5 tys. osób!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 00:20