StoryEditor

Bayer przedstawia nowości produktowe na 2017 r.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Bayer przedstawił produktowe nowości na rynek polski.
16.01.2017., 15:01h

Bayer przedstawił na bieżący rok nową propozycję ochrony zbóż ozimych Fusaro Xpro. Bazuje on na dwóch najnowszych fungicydach z grupy karboksyamidów i strobiluryn. Dedykowana jest ona w szczególności w uproszczonych systemach uprawy, gdzie spodziewane jest wysokie zagrożenie fuzariozami i chorobami podstawy źdźbła.

Fusaro Xpro, stosowany w pełnych dawkach, chroni uprawy przez cały okres wegetacji przed wszystkimi groźnymi chorobami, nadaje się do zwalczania brunatnej plamistości liści.
W pierwszym zabiegu T1 za ochronę podstawy źdźbła i liści odpowiada Delaro 325 EC  w dawce 1,0 l/ha. Ten nowy fungicyd strobilurynowy składa się ze 175g protiokonazolu i 150g trifloksystroniny. 

– W naszych doświadczeniach polowych w Sławkowie k. Torunia, zastosowanie konceptu Fusaro Xpro pokazało w ubiegłym roku, że rośliny znacznie lepiej znosiły stres suszowy. To przekładało się na ich kondycję, przyrost biomasy i plonowanie – powiedział Dariusz Szymański.

Do drugiego zabiegu stosuje się kolejną  nowość Variano Xpro 190 EC w dawce 1,5 l/ha. Jest to najnowsze połączenie karboksamidu i strobiluryny, zawiera trzy substancje czynne: biksafen 40 g/l, protiokonazol 100g/l i fluoksastrobinę 50 g/l, co czyni go niezwykle skutecznym w zwalczaniu szerokiego spektrum chorób liści i kłosa.

Fusaro Xpro charakteryzuje się wysoką elastycznością dawkowania, dlatego jest przydatny przy tworzeniu programów trzyzabiegowych. Bayer w programie trzyzabiegowym poleca do pierwszego zabiegu w terminie strzelania w źdźbło Input 460 EC w dawce 0,75 l/ha, następnie do ochrony liścia podflagowego i flagowego Delaro w dawce 0,8 l/ha i w trzecim zabiegu chroniącym kłos i liście Variano Xpro w dawce 1,2 l/ha. Ten nowy zestaw w połączeniu z efektywnym wsparciem procesów fizjologicznych na każdym etapie, przyczynia się do osiągania wysokich jakościowo plonów.

Zaprawa grzybobójcza

Monceren Pro 258 FS to specjalistyczna zaprawa grzybobójcza o działaniu kontaktowym i układowym (systemicznym), która ochroni ziemniaki przed parchem srebrzystym i  rizoktoniozą, a także ogranicza grzyby z rodzaju Fusarium i Phoma. Preparat jest nowością w sezonie 2017 r. – działa kompleksowo dzięki połączeniu dwóch substancji pencykuronu i priotikonazolu  w formę płynnego koncentratu FS. Zaprawa polecana jest do mokrego zaprawiania bulw sadzeniaków ziemniaka przed lub w trakcie sadzenia, ze szczególnym wskazaniem na ograniczanie porażenia bulw parchem srebrzystym, który zaczyna się rozwijać w glebie, po wysadzeniu zainfekowanych sadzeniaków. Oprysk sadzeniaków, na krótko przed lub w trakcie sadzenia, pozwala na pełną ochronę przyszłych plonów. Środek ten, to ponad 90% skuteczność w zwalczaniu rizoktoniozy ziemniaka, dzięki niszczeniu przetrwalników (skleroty) i grzybni.  Dodatkowo wykazuje działanie hamujące rozwój grzybów z rodzaju Fusarium i Phoma, odpowiedzialnych za choroby przechowalnicze ziemniaka.

– Bardzo dobre efekty uzyskuje się przy zastosowaniu stołu rolkowego. Skuteczność zaprawiania sadzeniaków wynosi 68,2% przy dawce środka 60 ml/dt, a przy dawce 80 ml/dt skuteczność już wzrasta do 75,7 ml/dt. Zaprawione ziemniaki są wolne od parcha srebrzystego i ryzoktoniozy, dają lepsze wschody i obsadę. A w przypadku uprawy ziemniaków konsumpcyjnych – bulwy mają lepszy wygląd skórki ziemniaka i turgor – powiedział Bronisław Kwiatkowski.

Należy podkreślić, że zaprawianie sadzeniaków na „mokro” stało się podstawowym zabiegiem profesjonalnej i intensywnej produkcji. Jednak bezpieczeństwo i prawidłowa technika tego zabiegu  jest  możliwa wyłącznie wówczas, gdy plantatorzy stosują  profesjonalne zaprawiarki  i urządzenia do tego celu przeznaczone. Bayer od wielu lat oferuje szeroką pomoc w tym zakresie, umożliwiając korzystanie z takich urządzeń.

Rynek ogrodniczy

Firma Bayer uzyskała nowe zezwolenie (MRiRW nr R-535/2016) rozszerzające zakres stosowania  produktu biologicznego Serenade ASO. To mikrobiologiczny grzybobójczy i bakteriobójczy środek o działaniu kontaktowym. Występuje w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC). Zawiera  szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis. Obecnie, dzięki Serenade ASO mogą być chronione różne uprawy ogrodnicze, m.in. drzewa owocowe, rośliny jagodowe oraz warzywa. Bacillus subtilis QST 713 jest bakterią występującą naturalnie w przyrodzie, wykazującą działanie grzybobójcze oraz fungistatyczne i bakteriostatyczne. W wyniku kontaktu z patogenem na powierzchni roślin, wytwarza substancje, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych patogenów. Bakteria konkuruje także z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze. Dlatego więc preparat ją zawierający jest więc bardzo skutecznym środkiem w zwalczaniu, m.in. szarej pleśni,  alternariozy, mączniaka prawdziwego, brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, zgnilizny twardzikowej, fuzariozy, ryzoktoniozy oraz chorób bakteryjnych na różnych gatunkach upraw ogrodniczych.

Co ciekawe, Serenade ASO spełnia także wymogi rolnictwa ekologicznego, jest środkiem bezpiecznym dla konsumenta i środowiska.

Drugim ciekawym preparatem jest Emulpar’ 940 EC. To środek pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego z lnianki (Camelina sativa) oraz emulgatorów do mechanicznego zwalczania szkodników. Działa, m.in. na mszyce, przędziorki, miodówki, mączliki. Spektrum zastosowania produktu jest bardzo szerokie: wszystkie gatunki owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Nie powoduje fitotoksyczności na roślinach, może być stosowany wczesną wiosną lub po kwitnieniu pojedynczo lub z innymi produktami. Zaletą jest także brak  okresu karencji i pozostałości w plonach.

Produkt,  zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rolnictwa, nie jest formalnie środkiem ochrony roślin, lecz produktem o działaniu mechanicznym.

Na podst. Informacji Bayer opr. pł

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 00:07