StoryEditor

Fatalna pogoda, a terminy gonią

Południe Polski nawiedziły ulewne deszcze, a nawet śnieg. Rolnicy z niepokojem patrzą na swoje pola, w które nie mogą wjechać i nie wjadą jeszcze przez kilka dni.
28.04.2017., 09:04h

Prognozy dla południa kraju nie są łaskawe. Deszcze mają padać do jutra. Łącznie ma spaść nawet 60–70 l/m kw. wody. Taka ilość grozi nawet podtopieniami. Nie mówiąc już o tym, że zwyczajnie nie da się wjechać w pole.

Co z chwastami?

Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie sporo zbóż ozimych nie zostało odchwaszczonych jesienią. Teraz jest najlepszy i w wielu przypadkach ostatni moment na zastosowanie wielu herbicydów. Decyduje o tym faza rozwojowa zbóż. Koniec krzewienia (BBCH 30), pierwsze kolanko (BBCH 31) to dla wielu preparatów graniczne fazy na ich zastosowanie. Są preparaty, które można zastosować później, w fazie rozwoju liścia flagowego (BBCH 37–39), ale jest ich niewiele i nawet ich pełna dawka nie musi gwarantować pełnej skuteczności chwastobójczej.

Rolnicy jednak, którzy przygotowali się do zabiegu i zakupili już herbicyd zarejestrowany we wcześniejszych fazach rozwojowych, licząc, że zabieg uda się wykonać wcześniej, mają teraz poważny dylemat. Stosować preparat czy nie? Do momentu, kiedy już uda się wjechać w pole może być za późno na użycie środka. Warto wtedy dokładnie przeczytać etykietę i zapoznać się z ostateczną fazą, w kt...

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 01:16