StoryEditor

Wyniki PDO – poradnik uprawy pszenżyta

Ponadmilionowy areał pszenżyta ozimego w kraju wymaga użycia do siewu najlepszych odmian. Ich wybór trzeba wesprzeć wynikami PDO i Listą odmian zalecanych do uprawy.
21.06.2021., 12:06h
Pszenżyto ozime to ważne zboże, głównie paszowe, jednak w ostatnich latach jest dość mocno atakowane przez niektóre patogeny. W tym sezonie są to mączniak prawdziwy i rdza żółta. Aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie wegetacji oraz zmniejszyć ryzyko ponoszenia dodatkowych kosztów uprawy, należy wesprzeć decyzję zakupu materiału siewnego wynikami badań PDO. Drugim cennym i praktycznym elementem zwiększającym powodzenie uprawy są przygotowane na ich podstawie Listy odmian zalecanych do uprawy (LOZ) w poszczególnych województwach.

Rejonizacja odmian
W Polsce przeważają gleby brunatne i płowe, które charakteryzują się średnią jakością agronomiczną. Warunki klimatyczne także są zróżnicowane, zatem rekomendacja odmian do poszczególnych rejonów uprawy jest bardzo przydatna dla praktyki i ma ułatwić producentom wybór tej najbardziej przystosowanej do warunków i potencjału technologicznego gospodarstwa. W tym sezonie najczęściej polecanymi do uprawy są wzorcowe odmiany Belcanto oraz Meloman, rekomendowane na LOZ aż w 15 województwach (patrz mapa). Świadczy to o bardzo dużej ich uniwersalności – przystosowania się do różnych gleb i...
Pozostało 26% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 19:11