StoryEditor

Nie pozwól mszycom igrać w nowych zasiewach pszenicy

Pogoda sprzyja obecnie rozwojowi nowych zasiewów zbóż ozimych. Niestety, z tej dogodności korzystają także szkodniki, w tym mszyce, które zasiedliły już część tych upraw, w tym pszenicę ozimą. Zaplanuj więc strategię ich zwalczania.
28.10.2021., 15:10h
Monitoring polowy zasiewów zbóż ozimych, zwłaszcza rozwijającej się pszenicy, wskazuje na dość powszechny w kraju nalot mszyc na te uprawy. Gatunkami, które mogą pojawić się jesienią są: mszyca czeremchowo-zbożowa, m. zbożowa oraz m. różano-trawowa. Są one odpowiedzialne za przenoszenie groźnego wirusa BYDV – żółtej karłowatości jęczmienia. Wbrew nazwie, poraża ona także pszenicę ozimą, pszenżyto ozime i żyto ozime. Choroba, deformując i osłabiając rośliny, ogranicza także ich rozwój i potencjał plonotwórczy, wyrządzając duże straty w plonach. W skrajnych przypadkach dochodzą one do 80–100%.
Dopóki temperatura w ciągu dnia będzie utrzymywała się powyżej zera, trzeba monitorować uprawy, ustalając moment nalotu i skalę występowania mszyc, i innych szkodników. Chłody, silne wiatry i opady deszczu ograniczą przemieszczanie się mszyc, a mrozy poniżej –6°C zwalczą je.
Do czasu, kiedy pogoda sprzyja nalotom i rozwojowi mszyc, należy zaplanować ochronę upraw, m.in. pszenicy ozimej. W trakcie jesiennego rozwoju nie ma określonego progu ekonomicznej szkodliwości – liczebności mszyc na roślinach. Decyzję o ich zwa...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 22:29