Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Nie pozwól mszycom igrać w nowych zasiewach pszenicy

Obrazek

Pogoda sprzyja obecnie rozwojowi nowych zasiewów zbóż ozimych. Niestety, z tej dogodności korzystają także szkodniki, w tym mszyce, które zasiedliły już część tych upraw, w tym pszenicę ozimą. Zaplanuj więc strategię ich zwalczania.

Janusz Biernacki28 października 2021, 15:25
Monitoring polowy zasiewów zbóż ozimych, zwłaszcza rozwijającej się pszenicy, wskazuje na dość powszechny w kraju nalot mszyc na te uprawy. Gatunkami, które mogą pojawić się jesienią są: mszyca czeremchowo-zbożowa, m. zbożowa oraz m. różano-trawowa. Są one odpowiedzialne za przenoszenie groźnego wirusa BYDV – żółtej karłowatości jęczmienia. Wbrew nazwie, poraża ona także pszenicę ozimą, pszenżyto ozime i żyto ozime. Choroba, deformując i osłabiając rośliny, ogranicza także ich rozwój i potencjał plonotwórczy, wyrządzając duże straty w plonach. W skrajnych przypadkach dochodzą one do 80–100%.
Dopóki temperatura w ciągu dnia będzie utrzymywała się powyżej zera, trzeba monitorować uprawy, ustalając moment nalotu i skalę występowania mszyc, i innych szkodników. Chłody, silne wiatry i opady deszczu ograniczą przemieszczanie się mszyc, a mrozy poniżej –6°C zwalczą je.
Do czasu, kiedy pogoda sprzyja nalotom i rozwojowi mszyc, należy zaplanować ochronę upraw, m.in. pszenicy ozimej. W trakcie jesiennego rozwoju nie ma określonego progu ekonomicznej szkodliwości – liczebności mszyc na roślinach. Decyzję o ich zwalczania w tym czasie trzeba więc podjąć na podstawie monitoringu upraw, obserwacji pogody i skali potencjalnego zagrożenia.
Zwalczanie mszyc
Obecnie nie ma już możliwości stosowania w uprawie elementów profilaktyki, dlatego jedyną efektywną metodą zwalczania mszyc w nowych zasiewach pszenicy ozimej jest użycie insektycydów. W rejestrze MRiRW figuruje kilka środków, których s.cz. są:
  • flonikamid (preparaty: Afinito, Hinode, Mainman 50 WG, Tyter 50 WG; zalecane do stosowania po wystąpieniu na uprawie szkodników)
  • mieszaninia: acetamipryd + lambda-cyhalotryna; preparaty: Inazuma 130 WG, Inpower 130 WG, Nepal 130 WG; zalecane do stosowania od fazy 3 do 9 lub więcej liści właściwych)
  • esfenwalerat (preparaty: Sumi-Alpha 050 EC, Sumicidin 050 EC; do stosowania po stwierdzeniu mszyc na roślinach).
Z kolei zwalczanie mszyc w jęczmieniu ozimym jest już bezcelowe, spóźnione, gdyż wcześnie założone uprawy, jeśli zostały zasiedlone przez mszyce i zainfekowane, mają już w tkankach patogen, którego nie można wyeliminować zabiegami ochronnymi z roślin – brak tego typu środków. W tym gatunku należało w odpowiednim czasie użyć preparatów bazujących na s.cz. zeta-cypermetryna, która zwalcza mszyce, wektory wirusów, a zalecane są do stosowania od fazy dwóch liści jęczmienia do pierwszego kolanka.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)