StoryEditor

Niepozorne mszyce mogą być groźne

Ciepła pogoda sprzyja zarówno rozwojowi zbóż, ale także szkodników. W przypadku zbóż warto zwrócić uwagę na mszyce.
09.10.2018., 15:10h
Mszyce na zbożach mogą pojawić się już w momencie wschodów roślin. Młode rośliny są bardzo atrakcyjne dla szkodników, bo owady mogą stosunkowo łatwo wkłuć się do liści i wysysać soki. Taka szkodliwość prowadzi do zahamowania wzrostu jesiennego i pogorszenia krzewienia. Poza tym mszyce bytujące na roślinach otwierają drogę patogenom, co może skutkować jeszcze jesiennym porażeniem chorobami. Szkodniki mogą też pojawić się nieco później, kiedy ustanie działanie zaprawy insektycydowej, jeśli taką zastosowano (działają do 4–5 liści).

Szkodliwością pośrednia mszyc jest przenoszenie wirusów. Warto jednak pamiętać, że obecność mszyc na plantacji nie musi od razu oznaczać, że rośliny zostaną zawirusowane. Zawsze jednak trzeba taką możliwość brać pod uwagę i zwalczać mszyce, kiedy tylko zauważy się pierwsze osobniki na roślinach. Czasem wystarcza zabieg insektycydem tylko brzegów plantacji, ale zlustrować należy całe pole by mieć pewność odnośnie do występowania mszyc. Objawów zainfekowania roślin wirusami należy spodziewać się dopiero na wiosnę. Wtedy jest już za późno na jakąkolwiek ochronę przed nimi. Dlatego tak ważna przy ich ograniczaniu jest jesienna ochrona przed mszycami.

Czym zwalczać mszyce?

W jesiennej ochronie nalistnej najskuteczniejsze będą substancje działające systemicznie i układowo w roślinie, jak zarejestrowany w pszenicy flonikamid (np. Teppeki 20 WG) czy acetamipryd (np. Inazuma 130 WG czy Nepal 130 WG) czy związki fosforoorganiczne, jak chloropiryfos (np. Pyrinex Supreme 262 ZW). Można też zastosować działające powierzchniowo na roślinie pyretroidy, jak alfa-cypermetryna lub lambda-cyhalotryna.

W jęczmieniu niestety zestaw substancji mamy bardziej okrojony. Rejestracji w tym gatunku nie mają wymienione wyżej substancje systemiczne i układowe. Do dyspozycji są jedynie pyretroidy: lambda-cyhalotryna i zeta-cypermetryna.

Więcej na temat jesiennej ochrony zbóż ozimych przed mszycami przeczytasz we wrześniowym wydaniu „top agrar Polska”.

Bazę wszystkich środków ochrony roślin znajdziesz TUTAJ.

jd, fot. Czubiński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 14:52