StoryEditor

Odchwaszczać, nie odchwaszczać…

Mamy już koniec I dekady listopada, a niektóre pszenice weszły właśnie w fazę, w której mogłyby być odchwaszczane. Czy zatem warto jeszcze wykonać ten zabieg?
10.11.2021., 12:11h
Wczoraj późnym wieczorem na polach widziałem jeszcze ciągniki z siewnikami zbożowymi. Rolnicy wykorzystują fakt, że pogoda pozwoliła na zebranie kukurydzy i buraków, spadło trochę deszczu, który umożliwił uprawę pól i siew. Jak donoszą nasi Czytelnicy w niektórych rejonach pługi czy kultywatory do głębokiej uprawy nie chciały w glebę wchodzić, bo było zbyt sucho.
Siane jeszcze teraz pszenice trzeba będzie odchwaszczać na wiosnę. Ich wschody potrwają dość długo, więc w zimę mogą wejść w fazie szpilki lub 1 liścia. Te natomiast, które teraz mają po 2–3 liście z powodzeniem można odchwaszczać.

Najważniejsza pogoda

Dziś mieliśmy lekki przymrozek, który jednak jak pokazuje praktyka i zapewne doświadczenie wielu z Was nie powinien wpłynąć negatywnie na zboże, jeśli zabieg wykonało się np. dzień wcześniej. Prognozy przewidują, że ujemne temperatury w nocy będziemy mieli od poniedziałku. Pogoda to tego czasu ma być słoneczna lub z zachmurzeniami, a temperatura dodatnia zarówno w dzień jak i w nocy. Lokalnie mogą oczywiście wystąpić przymrozki. Jeśli zatem prognozy nie ulegną zmianie, to warto wykorzystać pogodę i wykonać jeszcze odchwaszczan...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 15:12