StoryEditor

PDO pszenicy ozimej - jakie odmiany są zalecane do siewu w 2023 roku?

Pszenica ozima zajmuje w kraju największy areał – 2,25 mln ha, co dodatkowo sugeruje wymóg uprawy odmian dobrze plonujących w poszczególnych rejonach. Wskazują je np. wyniki badań PDO.
17.08.2023., 15:08h
Mamy kolejny rok z suszą, co oznacza, że woda staje się najważniejszym czynnikiem produkcyjnym. Przed siewami warto więc wybrać odmianę o większej odporności na ten stres abiotyczny oraz na agrofagi, którym sprzyja ocieplanie klimatu. Są to np. sprawcy rdzy czy septoriozy.

Wśród szkodników rośnie znaczenie mszyc, skrzypionek oraz pryszczarków, a w grupie chwastów
  • chwastnicy jednostronnej,
  • miotły zbożowej,
  • komosy białej,
  • czy rumianowatych, które wykształcając mocny system korzeniowy lub kiełkując z głębszych warstw gleby, silnie konkurują ze zbożami.
Wybierając zatem odmiany dobrze plonujące także w warunkach stresu środowiska, można ograniczyć jego skutki, zmniejszyć nakłady i poprawić opłacalność uprawy. Dlatego warto wnikliwie przeanalizować wyniki PDO.

Wojewódzkie listy odmian pszenicy ozimej zalecane do siewu w 2023 roku. (wg COBORU)

Wybór odmian pszenicy ozimej

Liczba odmian w Krajowym rejestrze (KR) systematycznie się zwiększa. Obecnie w KR pszenicy ozimej znajdują się 153 odmiany, w tym jedna z grupy technologicznej elitarne chlebowe (E), 58 – jakościowe chlebowe (A), 78 – chlebowe (B) i 12 – pastewne lub inne (C). Pona...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 00:53