StoryEditor

Uprawa pasowa z wykorzystaniem maszyn Mzuri w Ukrainie pomogła uzyskać wysokie plony pszenicy

W obwodzie mikołajowskim w Ukrainie dzięki uprawie pasowej z wykorzystaniem technologii maszyn Mzuri udało się uzyskać plon pszenicy ozimej w wysokości 7 ton z jednego hektara. 
31.07.2023., 10:07h
W roku 2022 ukraińscy rolnicy w obwodzie mikołajowskim wysiali pszenice, korzystając z polskiej technologii z wykorzystaniem maszyn Mzuri. Mzuri to producent siewników i agregatów uprawowych oraz maszyn do uprawy bezorkowej. Zbiory prowadzono na polach ośrodka edukacyjno-naukowego Mikołajowskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego. Podczas tegorocznych żniw na tym terenie udało się uzyskać plony 7 ton z jednego hektara.
- Uprawa pasowa z wykorzystaniem maszyn firmy Mzuri nie przewiduje wywracania gleby, lecz tylko jej nacinanie oraz stosowanie nawozów równocześnie z wysiewem nasion. Nie mamy kultywacji, nie mamy bronowania, nie mamy głębokiego spulchniania, nie mamy pługa i tak dalej, i tak dalej – powiedział szef firmy dealerskiej Fedir Karamavrov.

Oszczędność materiału siewnego i paliwa

Oznacza to, że gleba nie jest uprawiana w całości, ale tylko w miejscu wysiewu. Jednocześnie oszczędza się materiał siewny, paliwo i inne zasoby.

- Oprócz realnych oszczędności dostrzegamy także różnicę w zbiorach. Na polu według technologii klasycznej, na którym jesteśmy teraz, i na polu obok, na którym jest zasiane według technologii Mzuri, widzimy różnicę przede wszystkim w tym, że z jednego ziarna powstaje średnio sześć produktywnych łodyg pszenicy - zaznaczył Mykoła Karpenko, kierownik parku naukowego Akademii Rolniczej.
Marek Sztejer za: Suspilne
Fot: archiwum TAP
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 04:47