StoryEditor

Pszenica oścista - dobra na dziki! Jakie odmiany ościste są dostępne na polskim rynku?

Selekcja odmian pszenicy w kierunku pozbawienia ich ości trwa od ponad 100 lat, a celem było ułatwienie ręcznego zbioru. Współcześnie ości nie są już problemem, a mają kilka zalet.
09.08.2023., 12:08h
Mamy pola zlokalizowane wśród lasów, mokradeł, jezior oraz pomiędzy dopływami Drwęcy. Stwarza to doskonałe warunki do migracji zwierzyny, w tym roznoszących ASF dzików. To niemały problem dla naszego gospodarstwa, w którym od dziesiątek lat mamy świnie. Trzeba zatem było wymyślić sposób na zatrzymanie ich ekspansji – mówi Wojciech Pietrzak ze Szczutowa na północy woj. kujawsko-pomorskiego.

Wojciech Pietrzak Szczutowo. Fot. Tomasz Czubiński.
Pomysł poddała im sama natura. Zamiast drutu kolczastego można zasiać kolczaste rośliny. Są przecież ostropest, sztywne trawy itp. Ale ważne jeszcze jest to, aby dały one plon, który można sprzedać. Rozwiązaniem tego jest pszenica oścista. Na taką zdecydował się rolnik. Ponieważ jednak uprawia zboża nasienne, zdecydował się na rozmnożenie odmiany Wilejka z HR Strzelce.
– Oprócz Wilejki sieję też Euforię na nasiona oraz odmiany pszenżyta ozimego. Zboże, w zależności od roku, przypada najczęściej po rzepaku. Wówczas jest dużo czasu na przygotowanie pola pod zasiew. Do niedawna z powodu programów siał pszenicę po dodatkowym międzyplonie. – Teraz w ramach ekoschematów i konieczności ugorowan...
Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 14:04