StoryEditor

Skracanie zbóż jarych - jak zaplanować ten zabieg?

Skracanie zbóż jarych przypada często na okresy suche i bardzo ciepłe. Dlatego też zabieg ten trzeba dobrze zaplanować albo wręcz z niego zrezygnować. Jak i czym skracać zboża jare?
07.03.2023., 12:03h

Zboża jare, budujące całą masę wegetatywną wiosną, są skazane często na niedobory wody, silne nasłonecznienie i wysokie temperatury. Dlatego nierzadko już samo słońce i brak wody wykonają pracę za regulatory wzrostu. Z takimi warunkami spotykamy się coraz częściej na wiosnę i są one właśnie powodem, że regulacji się nie wykonuje lub ogranicza się ona tylko do jednego zabiegu. Niemniej skracanie jest zasadne na glebach mocniejszych i przy normalnym rozkładzie opadów, gwarantującym optymalną wilgotność gleby. Przypominamy zatem, jak i czym skracać zboża jare.

Substancje regulujące - co zawierają? 

Do skracania zbóż jarych rolnicy mają do dyspozycji takie same substancje regulujące, jak w przypadku zbóż ozimych. Zdecydowanie najwięcej środków zapobiegających wyleganiu łanu zarejestrowanych w zbożach jarych bazuje na chlorku chloromekwatu (CCC). Oprócz tej grupy producenci mają także do dyspozycji preparaty zawierające:

  • etefon,
  • trineksapak etylu oraz mieszaninę chlorku mepikwatu i proheksadionu wapnia.

Poniżej przykładowe strategie stosowania regulatorów w zbożach jarych rekomendowane przez N.U. Agrar.


Rys. 1. Przykładowe skr...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:53