StoryEditor

Wschody i kondycja zbóż przed zimą

Tej jesieni pogoda, a dokładnie częste i obfite opady we wrześniu i październiku, ograniczyły prace polowe większości rolników z południa kraju. Do tej grupy zaliczają się producenci z woj. opolskiego, których poprosiliśmy o komentarz sytuacji polowej.
21.11.2020., 16:11h
W Olbrachcicach pszenica ozima siana pod koniec września wygląda bardzo dobrze. Jej wschody były dobre i wyrównane. Jeśli pogoda pozwoli, to w najbliższym czasie rolnik planuje wykonać zabiegi herbicydowe na miotłę zbożowa i chwast dwuliścienne. Planuje też zasilenie roślin odzywkami dolistnymi, by poprawić ich potencjał zimotrwałości. Nie ma też problemu z gryzoniami, które tak bardzo dały się we znaki w ubiegłym sezonie. Być może w ograniczeniu ich występowania pomogły obfite opady deszczu.

W miejscowości Wołczyn opóźnione były siewy jęczmienia ozimego z powodu dużych opadów we wrześniu i październiku. Uprawy wymagają także zwalczania chwastów. Wszystko w rękach natury. Gleba musi przeschnąć, by sprzęt mógł wjechać na pola. Rolnik zaobserwował też mszyce na zbożu, co wymaga użycia insektycydu.

Podobna sytuacja na polach występuje w kombinacie w Głubczycach. Opady wstrzymały siewy pszenicy ozimej, które rozpoczęto w połowie września. Około tygodnia korzystnej pogody pozwoliły na zasianie ok. 800 ha zboża, a pozostało jeszcze prawie dwa razy tyle. Jeśli pogoda się nie wyklaruje, to planów tych nie uda się zrealizować. Bardzo obfite...
Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 21:41