StoryEditor

Żniwne pogotowie cenowe: W skupach lekkie obniżki

Po dotychczasowych wzrostach cen zbóż najpierw przyszła ich stabilizacja, a teraz można zaobserwować spadki cen skupu, przede wszystkim pszenicy konsumpcyjnej.
15.07.2015., 14:07h

Dzisiejsza średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wynosi 670 zł/t netto i jest ona o około 10 zł/t niższa niż w poniedziałek 13 lipca. Najwięcej za to zboże można otrzymać w woj. pomorskim 700–720 zł/t i w woj. mazowieckim 720 zł/t netto. Najmniej oferują niektóre skupy w woj. dolnośląskim: 600 zł/t netto.

Czy obecne ceny oznaczają, że to już koniec wzrostów przed żniwami? Będziemy to sprawdzać w kolejnych sondach i informować na bieżąco. Niektóre z punktów skupu całkowicie zaprzestały przyjmować zboże i czekają już na tegoroczne zbiory.

Pszenica paszowa nie zmieniła ceny i nadal kosztuje średnio około 600 zł/t netto.  Najwięcej można za nią uzyskać w woj. wielkopolskim i małopolskim: 660 zł/t netto.

Pozostałe zboża również bez zmian, za tegoroczny jęczmień ozimy można otrzymać do 560 zł/t netto w woj. pomorskim. (550 zł/t netto w woj. lubuskim, lubelskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim). Średnie plony tego zboża oscylują w granicach 5 t/ha, zatem podaż krajowego tegorocznego jęczmienia ozimego na naszym rynku jest średnia. Punkty skupujące informują jednocześnie, że gęstość ziarna jest poniżej normy, co ma wpływ na cenę.

Ceny rzepaku mieszczą się w pzredziale 1500–1550 zł/t netto.

Aktualne ceny skupu zbóż– kliknij TUTAJ.
jd, fot, Sierszeńska

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 09:21