StoryEditor

Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych w późnych fazach rozwojowych - przykłady herbicydów

Mokra aura spowodowała, że nie wszystkim udało się wjechać w porę w zboża ozime z herbicydem. Są jednak sposoby na poradzenie sobie z chwastami, jednak nie warto zbyt długo zwlekać z zabiegiem. W artykule podajemy również przykładowe herbicydy zalecane w zbożach ozimych w późnych fazach rozwojowych.
26.04.2023., 12:04h

Tej wiosny zwalczanie chwastów, tak jak i inne zabiegi w zbożach ozimych, np. regulacyjne czy fungicydowe, niekoniecznie zostały wykonane w terminie. Zarówno marzec jak i kwiecień w tym roku były wyjątkowo mokre, a to skutecznie utrudniało wjazd w pole czy to z ochroną, czy z zasiewami roślin jarych. Efektem jest to, że wiele plantacji, które nie zostały odchwaszczone jesienią, jeszcze pod koniec kwietnia czekały na wykonanie zabiegu. Spora ilość deszczu, nie nadmiernie niskie temperatury w połączeniu z działającym azotem spowodowały, że zboża szybko przechodziły przez kolejne fazy rozwojowe. Brak regulacji łanów spowodował, że rośliny szybko się wydłużały, z jednej strony ograniczając wzrost chwastów (ale jednak tylko częściowo), ale z drugiej ograniczając dostęp do nich herbicydom.

Sytuacja na niektórych plantacjach jest więc taka, że mamy i chwasty, i zboża w zaawansowanych fazach rozwojowych. Drugie czy trzecie kolanko pod koniec kwietnia oznacza, że trzeba przyjrzeć się innemu zestawowi herbicydów, które można jeszcze w tej fazie zastosować. Na szczęście jest w czym wybierać, jednak trzeba pamiętać, że chwasty, które rosną w dolnych p...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 07:00