StoryEditor

Jak rozpoznać fazę pierwszego kolanka?

Faza pierwszego kolanka, czyli BBCH 31 jest jednym z ważniejszych momentów w rozwoju zbóż. Jak ustalić i rozpoznać fazę pierwszego kolanka w zbożach?
04.04.2023., 14:04h
O fazie pierwszego kolanka (BBCH 31) mówimy, gdy pierwsze kolanko głównego źdźbła znajduje się co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia. W celu dokładnego jej określenia trzeba wykonać podłużny przekrój pędu i dokładnie zmierzyć długość pierwszego (liczonego od ziemi) odcinka (międzywęźla), umiejscowionego nad węzłem krzewienia. Gdy odcinek ten ma długość minimum 1 cm, a wyżej położone międzywęźle mniej niż 2 cm, mamy do czynienia z fazą BBCH 31.
Na tym etapie międzywęźle jest jeszcze pełne. Dopiero w późniejszych fazach komórki wewnątrz źdźbła oddalają się od siebie i powstaje przestrzeń. Jeśli międzywęźle przestanie rosnąć i pozostanie bardzo krótkie (1–1,5 cm), często pozostaje wypełnione.

Jak rozpoznać fazę pierwszego kolanka na polu?

Fazę tę można łatwiej rozpoznać w polu na podstawie oględzin roślin, wyprzedzając początek strzelania w źdźbło, przez wyraźnie widoczny wzniesiony pokrój pędów. Pierwsze kolanko wyczuwalne jest też bez rozcinania źdźbła, jako delikatne zgrubienie na głównym pędzie rozkrzewionego zboża.

Faza BBCH 31 trwa niezależnie od długości pierwszego międzywęźla aż do mo...
Pozostało 27% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 21:44