StoryEditor

Nawożenie mikroelementami zbóż na wiosnę – jakie dawki zastosować?

Diabeł prawie zawsze tkwi w szczegółach i w nawożeniu roślin ta zasada również się sprawdza. Mowa o mikroelementach, które – choć podawane w małych dawkach – mają jednak ogromne znaczenie, zwłaszcza że brakuje ich w glebach, więc drogą nalistną muszą być podawane. Ile miedzi można zastosować nalistnie w pszenicy tej wiosny?
13.03.2023., 09:03h

W tym roku w zbożach trzeba zwrócić szczególną uwagę na mikroelementy, ze względu na ciepłą zimę, która sprawiła, że rośliny wykorzystywały bardzo efektywnie składniki, znajdujące się w glebie i teraz może im ich brakować.

Ile miedzi mogę zastosować nalistnie w pszenicy tej wiosny?

Odpowiedź eksperta: W tym roku w zbożach trzeba zwrócić szczególną uwagę na mikroelementy, ze względu na ciepłą zimę, która sprawiła, że rośliny wykorzystywały bardzo efektywnie składniki, znajdujące się w glebie i teraz może im ich brakować.

Jeśli mikroelementy podawaliśmy zbożom już jesienią na lepsze przezimowanie, wiosną można poczekać z ich podaniem do fazy np. 1. kolanka, kiedy najczęściej wykonujemy zabieg T1 . Jeśli jesienią nie podaliśmy mikroelementów, zastosujmy je na wiosnę, zaraz po ruszeniu wegetacji roślin, np. w zabiegu T0 lub solo, lub w mieszaninie nalistnej z mocznikiem. Najważniejsze będą miedź i mangan (niedobór na zdjęciu), ale można też podać cynk, bor, molibden i żelazo (tab. 1.).Miedzi podajmy około 100–120 g/ ha, a manganu 400–500 g/ha. Warto pamiętać, że miedź koniecznie trzeba podać we wczesnych fazach ro...

Pozostało 34% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. luty 2024 15:22