StoryEditor

Wiosenna regulacja zbóż i rzepaku – kiedy i czym skracać?

Rzepak siany w optymalnym terminie wymagał pierwszej regulacji pokroju roślin już jesienią. Jednak nie wszyscy mieli wówczas możliwość wjazdu na pola, powinni więc wykonać ten zabieg wiosną, najlepiej łącząc go z fungicydem. Z kolei w zbożach stosowanie regulatorów rozpoczyna się wiosną. Kiedy i czym skracać?
27.03.2023., 12:03h
Poza regulacją pokroju wzmacniają one krzewienie i redukują utratę pędów bocznych, a w rzepaku – wzmacniają pęd główny. W pszenicy ozimej zabieg należy wykonać w fazie BBCH 30–32, używając trineksapaku etylu i CCC, najlepiej w mieszaninie z fungicydem oraz mikroelementami (B, Mn).W dobrze rozkrzewionym jęczmieniu ozimym można zastosować w tej fazie proheksadion wapnia i trineksapak etylu łącznie z protiokonazolem (100 g/ha), tebukonazolem (50 g/ha) i spiroksaminą w dawce 120 g/ha. Zabiegiem tym zabezpieczy się także rośliny przed:
  • mączniakiem,
  • rdzą,
  • plamistością siatkową i pleśnią śniegową.

Czytaj również: Nawożenie mikroelementami zbóż na wiosnę – jakie dawki zastosować?

Wiosną w rzepaku można użyć mieszanin chlorku mepikwatu i metkonazolu w dawce 1–1,4 l/ha lub difenokonazolu z paklobutrazolem (0,35 l/ ha, od fazy wzrostu pędu głównego do widocznych pojedynczych pąków na pędzie głównym), ewentualnie trineksapak etylu (1,5 l/ha), od końca wzrostu pędu głównego do końca rozwoju pąków kwiatowych.
Zobacz również: Zabieg T0 – Zabieg czyszczący. Jaka jest jego skuteczność i czym go wykonać?
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 18:33