StoryEditor

Mastitis w ryzach: kiedy i czym leczyć, a kiedy krowy wybrakować?

W stadach o wysokiej wydajności nie unikniemy zapaleń wymienia. Jednak nie zawsze leczenie ma sens. Kiedy i czym leczyć, a kiedy krowę wybrakować – radzi specjalista chorób wymienia Volker Krömker.
02.04.2024., 11:38h

My, lekarze weterynarii, lubimy leczyć. Czasem przesadzamy i leczymy nawet te krowy, których wyleczyć się nie da (Mycoplasma, Prototheca). Tymczasem są bakterie, które trzeba zwalczać i krowy leczyć, takie, których absolutnie się nie uda i trzeba krowę brakować i takie, gdzie następuje samowyleczenie i nie ma żadnego znaczenia, czy tę sztukę leczymy, czy też nie – mówił na konferencji poświęconej nowoczesnym metodom kontroli mastitis, zorganizowanej przez Alta Genetics Volker Krömker, specjalista chorób wymienia z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Specjalista podkreślał, że w przypadku mastitis najważniejsze jest ustawienie priorytetów, by widzieć realnie sytuację w stadzie. Nie możemy przywiązywać się do krów i pozostawiać nosicielek groźnych bakterii w stadzie, bo to może znacznie pogorszyć jego status zdrowotny.

Uwaga na separat

Obecnie bardzo dużym problemem w stadach jest zbyt dużo przypadków śmiertelnych wśród krów z nasilonym mastitis. Problem nasila się w związku ze stosowaniem separatu z gnojowicy, z którym wiązano duże nadzieje – miał to być materiał ekologiczny, tańszy, łatwo dostępny i bezpieczny po odpowiednim przygotowaniu.

– Tymczasem mamy coraz więcej doniesień naukowych, że razem z separatem często pojawia się Klebsiella. Bakteria ta bytuje naturalnie w żwaczu, jednak z czasem zauważono, że szczep Klebsiella o najwyższej zjadliwości pojawia się w stadzie, wywołując mastitis. Mamy więc coraz więcej poważnych przypadków zapalenia wymienia z wysoką śmiertelnością – 65% (dotychczas najgroźniejsze były bakterie Escherichia coli odpowiedzialne za 40% upadków) – alarmował Volker Krömker.

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. kwiecień 2024 20:03