StoryEditor

Spadło zużycie antybiotyków dla zwierząt w Europie. A jak w Polsce?

Przez ostatnie 10 lat sprzedaż antybiotyków w Europie spadła o 47%. Ten trend powinien się utrzymać, gdyż od 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące monitorowania podawania leków przeciwdrobnoustrojowych. A jak na tym tle wypada Polska?
03.01.2023., 13:01h
Europejska Agencja Leków opublikowała swój 12. raport dotyczący europejskiego nadzoru nad zużyciem weterynaryjnych środków przeciwdrobnoustrojowych (ESVAC). 

Znaczny spadek zużycia środków przeciwdrobnoustrojowych

Europejska Federacja Lekarzy Weterynarii (FVE) informuje, że ogromne wysiłki poczynione w ostatnich latach przez sektor zdrowia zwierząt, które obejmują wdrażanie najlepszych praktyk poprawiających zdrowie i dobrostan zwierząt oraz minimalizujących choroby, doprowadziły do spadku całkowitej sprzedaży weterynaryjnych środków przeciwdrobnoustrojowych o 47 % w okresie od 2011 r. do 2021, w 25 krajach Europy. 

Tendencję spadkową obserwuje się również w przypadku antybiotyków o krytycznym znaczeniu, sklasyfikowanych przez EMA w kategorii B AMEG, zwłaszcza sprzedaż polimyksyn (kolistyny), która spadła o 80% w latach 2011-2021 r.   

Realizacja celów strategii „Od pola do stołu” 

– Europejska Federacja Lekarzy Weterynarii (FVE) z zadowoleniem przyjmuje raport i jego wyniki. Pokazuje on, że sektor zdrowia zwierząt nadal podąża właściwą drogą, a mianowicie jest zaangażowany w zwalczanie oporności na środki przeciwdrobnoust...
Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 06:15