Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Zdrowie bydła>

Wąglik w Rosji! Jak doszło do zakażenia?

Obrazek

W obwodzie woroneskim w europejskiej części kraju stwierdzono przypadki zakażenia wąglikiem. W regionie, gdzie wykryto groźną bakterię, wprowadzono stan wyjątkowy.

dr Mirosława Wieczorek10 września 2023, 06:00

Jak doszło do zakażenia?

Pierwszy przypadek zakażenia wąglikiem stwierdzono w mieście Paninsk w obwodzie woroneskim, niedaleko granicy z Ukrainą. Potwierdził to miejscowy oddział Rospotrebnadzora, federalnej instytucji odpowiedzialnej za prawa konsumentów i ochrony przed zagrożeniami – poinformował serwis The Moscow Times. Do zakażenia miało dojść przez kontakt z tuszą zakażonego zwierzęcia. Obecność wąglika potwierdzono w badaniach laboratoryjnych.

Na terenie dystryktu Paninsk wprowadzono stan wyjątkowy do 16 listopada 2023 roku. Ten teren zamknięto dla osób z zewnątrz. Mieszkańcom zakazano importu, eksportu, przemieszczania i uboju podatnych na zakażenie zwierząt, a także produktów z nich pochodzących.

Czym grozi zakażenie wąglikiem?

Wąglik to ostra choroba zakaźna u zwierząt i ludzi. Głównie dotyczy bydła, owiec, koni, reniferów i wielbłądów. Wywoływana przez laseczkę wąglika (Bacillus anthracis), wytwarzającą zarodniki o bardzo dużej odporności na warunki środowiska.

Jako choroba odzwierzęca występuje niekiedy u ludzi zawodowo stykających się z mięsem, skórami, wełną i sierścią zakażonych zwierząt. Pojawia się w postaci skórnej (najczęstsza, o dość łagodnym przebiegu) albo płucnej lub jelitowej (o ciężkim przebiegu). Wąglik może być wykorzystany jako broń biologiczna.

mwie
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)