StoryEditor

Wąglik w Rosji! Jak doszło do zakażenia?

W obwodzie woroneskim w europejskiej części kraju stwierdzono przypadki zakażenia wąglikiem. W regionie, gdzie wykryto groźną bakterię, wprowadzono stan wyjątkowy.
08.09.2023., 09:09h

Jak doszło do zakażenia?

Pierwszy przypadek zakażenia wąglikiem stwierdzono w mieście Paninsk w obwodzie woroneskim, niedaleko granicy z Ukrainą. Potwierdził to miejscowy oddział Rospotrebnadzora, federalnej instytucji odpowiedzialnej za prawa konsumentów i ochrony przed zagrożeniami – poinformował serwis The Moscow Times. Do zakażenia miało dojść przez kontakt z tuszą zakażonego zwierzęcia. Obecność wąglika potwierdzono w badaniach laboratoryjnych.

Na terenie dystryktu Paninsk wprowadzono stan wyjątkowy do 16 listopada 2023 roku. Ten teren zamknięto dla osób z zewnątrz. Mieszkańcom zakazano importu, eksportu, przemieszczania i uboju podatnych na zakażenie zwierząt, a także produktów z nich pochodzących.

Czym grozi zakażenie wąglikiem?

Wąglik to ostra choroba zakaźna u zwierząt i ludzi. Głównie dotyczy bydła, owiec, koni, reniferów i wielbłądów. Wywoływana przez laseczkę wąglika (Bacillus anthracis), wytwarzającą zarodniki o bardzo dużej odporności na warunki środowiska.

Jako choroba odzwierzęca występuje niekiedy u ludzi zawodowo stykających się z mięsem, skórami, wełną i sierścią zakażonych zwierząt. Pojawia się w postaci skórnej (najczęstsza, o dość łagodnym przebiegu) albo płucnej lub jelitowej (o ciężkim przebiegu). Wąglik może być wykorzystany jako broń biologiczna.

mwie
fot. EnvatoElements

Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:03