StoryEditor

Jak nawozić potasem ziemniaki w połączeniu z innymi mikroelementami?

Każdy plantator ziemniaka wie doskonale, że gatunek ten, inaczej niż inne, plon tworzy dzięki potasowi. Jak go jednak stosować z innymi składnikami, w tym z mikroelementami?
26.05.2024., 08:30h

Sadzenie ziemniaków podkiełkowanych na wczesny zbiór, czyli od 20 czerwca, miało miejsce w tym roku w południowo-zachodnich Niemczech już na początku marca. Przed skutkami przymrozków rolnicy chronią tam ziemniaki, przykrywając je włókniną, a w razie nadchodzących mrozów deszczują. Głównym rejonem uprawy Niemiec jest Dolna Saksonia, a tam w tym roku w marcu było zbyt mokro, aby wykonać jakiekolwiek zabiegi – powiedział podczas seminarium Max Erath, doradca z N.U. Agrar.

Zobacz także: Tuberyzacja i kwitnienie - tworzenie plonu ziemniaka

Podobna sytuacja była także u nas. Wpłynęło to na planowane nawożenie, szczególnie potasem, który często trzeba zastosować przed sadzeniem. Ziemniak jednak potrzebuje wielu innych składników, nie tylko dla plonu, ale także w celu dobrego przechowania.

Nadmiar azotu pogarsza jakość ziemniaka

– Aby ziemniak dobrze plonował, tak jak każda inna roślina uprawna musi pobrać azot, fosfor, potas, magnez i siarkę. Jednak dla tego gatunku najważniejszy jest potas, który wpływa nie tylko na...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 16:59