Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Prądem w ziemniaki? Desykacja pod napięciem

Obrazek

Stosowanie popularnego dikwatu do desykacji jest już zamkniętym rozdziałem. Czy elektryczna desykacja naci ziemniaków może być alternatywą w przyszłości? 

dr Maria Walerowska11 lipca 2022, 08:00
Dikwat był od dziesięcioleci integralną częścią wielu strategii redukcji zachwaszczenia i desykacji. Jednak od zeszłego roku zakończyła się pewna era, ponieważ wycofana została jedna z najpopularniejszych substancji czynnych, tj. dikwat, który jednoznacznie kojarzy się ze środkiem Reglone 200 SL, przeznaczona do desykacji ziemniaków. Jak wynika z doświadczeń przeprowadzonych przez Izbę Rolniczą Nadrenii Północnej-Westfalii (Niemcy), inne środki chemiczne nie dorównywały dotychczas działaniu dikwatu, co oznacza, że pilnie potrzebne są alternatywne rozwiązania.

Być może nowe hybrydowo-elektryczne rozwiązanie, oferowane przez firmę Nucrop mogłoby być wyjściem w przyszłości. Firma Nufarm wraz z niemieckim start-upem AgTech Crop.Zone wkrótce planuje jego wprowadzenie na europejski rynek.


Prądem w ziemniaki

W procesie desykacji za pomocą urządzenia Nucrop rośliny ziemniaka są najpierw wstępnie traktowane płynem przewodzącym o nazwie Volt.fuel (roztwór mineralny + aktywator), aby obniżyć opór elektryczny. Aplikowany jest on za pomocą opryskiwacza zawieszonego na przednim TUZ ciągnika. Na tylnej hydraulice montuje się generator napędzany przez WOM, który dostarcza prąd trójfazowy (112 kW). Prąd jest następnie doprowadzany do 16 modułów wysokiego napięcia (od 2000 do 5000 V, wielkość modułu 7 kW), które zasilają odpowiednio 16 aplikatorów. Są one ustawione, podobnie jak belka opryskiwacza, bezpośrednio za generatorem, hydraulicznie składane i regulowane na wysokość (patrz zdjęcia). W pozycji roboczej przesuwają się po naci i prześlizgują po roślinach.


Aplikatory o szerokości 75 cm i długości 1 m są najważniejszym elementem systemu: zostały one opracowane jako tzw. aplikatory krótkiego zasięgu, przeznaczone specjalnie do desykacji ziemniaków. Nowo zaprojektowane elementy ze stali sprężynowej przewodzą prąd głębiej i skuteczniej w głąb uprawy, co wg producenta zwiększa wydajność i zmniejsza zapotrzebowanie na energię. Działanie polega na tym, że komórki łodyg i liści pękają pod wpływem działania prądu, tracą wodę i w ten sposób obumierają.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zajrzyj do najnowszego wydania naszego kwartalnika Ziemniaki (3/2022), który już niebawem się ukaże!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)