StoryEditor

Prądem w ziemniaki? Desykacja pod napięciem

Stosowanie popularnego dikwatu do desykacji jest już zamkniętym rozdziałem. Czy elektryczna desykacja naci ziemniaków może być alternatywą w przyszłości? 
08.07.2022., 15:07h
Dikwat był od dziesięcioleci integralną częścią wielu strategii redukcji zachwaszczenia i desykacji. Jednak od zeszłego roku zakończyła się pewna era, ponieważ wycofana została jedna z najpopularniejszych substancji czynnych, tj. dikwat, który jednoznacznie kojarzy się ze środkiem Reglone 200 SL, przeznaczona do desykacji ziemniaków. Jak wynika z doświadczeń przeprowadzonych przez Izbę Rolniczą Nadrenii Północnej-Westfalii (Niemcy), inne środki chemiczne nie dorównywały dotychczas działaniu dikwatu, co oznacza, że pilnie potrzebne są alternatywne rozwiązania.

Być może nowe hybrydowo-elektryczne rozwiązanie, oferowane przez firmę Nucrop mogłoby być wyjściem w przyszłości. Firma Nufarm wraz z niemieckim start-upem AgTech Crop.Zone wkrótce planuje jego wprowadzenie na europejski rynek.


Prądem w ziemniaki

W procesie desykacji za pomocą urządzenia Nucrop rośliny ziemniaka są najpierw wstępnie traktowane płynem przewodzącym o nazwie Volt.fuel (roztwór mineralny + aktywator), aby obniżyć opór elektryczny. Aplikowany jest on za pomocą opryskiwacza zawieszonego na przednim TUZ ciągnika. Na tylnej hydraulice montuje się generator napędzany przez WOM, który dostarcza prąd trójfazowy (112 kW). Prąd jest następnie doprowadzany do 16 modułów wysokiego napięcia (od 2000 do 5000 V, wielkość modułu 7 kW), które zasilają odpowiednio 16 aplikatorów. Są one ustawione, podobnie jak belka opryskiwacza, bezpośrednio za generatorem, hydraulicznie składane i regulowane na wysokość (patrz zdjęcia). W pozycji roboczej przesuwają się po naci i prześlizgują po roślinach.


Aplikatory o szerokości 75 cm i długości 1 m są najważniejszym elementem systemu: zostały one opracowane jako tzw. aplikatory krótkiego zasięgu, przeznaczone specjalnie do desykacji ziemniaków. Nowo zaprojektowane elementy ze stali sprężynowej przewodzą prąd głębiej i skuteczniej w głąb uprawy, co wg producenta zwiększa wydajność i zmniejsza zapotrzebowanie na energię. Działanie polega na tym, że komórki łodyg i liści pękają pod wpływem działania prądu, tracą wodę i w ten sposób obumierają.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zajrzyj do najnowszego wydania naszego kwartalnika Ziemniaki (3/2022), który już niebawem się ukaże!

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 22:51