StoryEditor

Nawożenie dolistne – precyzja i efektywność

Ziemniak, ze względu na dużą powierzchnię asymilacyjną, szczególnie efektywnie wykorzystuje dostarczone nalistnie składniki pokarmowe. Dzięki temu można nie tylko poprawić kondycję fizjologiczną roślin, ale także zwiększyć ich zdrowotność, czy polepszyć jakość bulw . Zagadnienie to było jednym z tematów webinarium ziemniaczanego „top agrar Polska”.
24.03.2022., 15:03h
W nawożeniu dolistnym roślin, w tym upraw ziemniaka, jednym z ważniejszych dostawców produktów na naszym rynku jest firma ADOB.
– Małą dawką składnika, także mikroelementu, można poprawić wykorzystanie podstawowych makroskładników pokarmowych, w tym bardzo drogiego i strategicznego pierwiastka – azotu – mówił podczas webinarium Michał Kochański, produkt menager formy ADOB.
Poza borem, wszystkie pozostałe mikroelementy oferowane na rynku przez ADOB są schelatowane, co znacząco poprawia ich przyswajalność.
Element ten ma szczególne znaczenie także w dokarmianiu roślin w warunkach suszy, lecz nawóz należy podać przy optymalnym turgorze roślin, kiedy aparaty szparkowe są otwarte – dodał specjalista. W praktyce prace te najlepiej przeprowadzać w porze wieczornej, gdyż wówczas nawet rosa poprawia przyswajalność składnika pokarmowego. Mikroelementy z liścia do wnętrza roślin są przemieszczane w ciągu 3–4 dni, zatem dobrze, by w tym czasie słońce nie operowało bardzo intensywnie.
Jednym z nowszych produktów firmy przeznaczonym do zasilania ziemniaków jest nawóz ADOB Mikro Ziemniak. Zawiera on wagowo 5% N, 10% K2O, 5% P2O5, 3% MgO, 6,3% SO3, po 4% B i Mn, oraz Cu, Fe, Mo i Zn.
– Można go stosować kilkakrotnie w sezonie, we wszystkich typach przeznaczenia bulw, także do przetwórstwa na frytki, jak i na skrobię. W bulwach odmiany Invigo poprawia znacząco m.in. plon frakcji dużych bulw, o ponad 2 t/ha, a o ponad 1% zwiększa się zawartość skrobi u odmian przemysłowych – przekonywał ekspert. Zalecane dawki tego nawozu dolistnego wynoszą od 3 do 4 kg/ha, a termin stosowania przypada od fazy zakrywania międzyrzędzi do rozwoju owoców.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 02:02