StoryEditor

Rynek ziemniaków w Europie. Z jakimi problemami borykają się rolnicy?

Brak opłacalności produkcji sprawia, że powierzchnia uprawy ziemniaków w kraju systematycznie spada. Sytuacji nie poprawia podejście Komisji Europejskiej do środków ochrony roślin. Producenci ziemniaków z całej Europy skarżą się na problemy z dostępnością skutecznych preparatów chroniących uprawy.
25.10.2022., 09:10h

20 października odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Ziemniaki” Copa-Cogeca, na którym Polskę reprezentował Wiesław Grudzień, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Podczas posiedzenia polski ekspert został wybrany na wiceprzewodniczącego grupy. 

 

Trudna sytuacja rynkowa

Jednym z głównych tematów obrad grupy roboczej było omówienie sytuacji rynkowej w Europie.


- Większość delegacji z Unii Europejskiej zwracała uwagę na niskie plony ziemniaków w Europie w związku z wystąpieniem suszy. Choć niektóre kraje takie jak Niemcy czy Holandia powiększyły powierzchnie upraw jak i wysokość w produkcji – powiedział Wiesław Grudzień, wiceprzewodniczącego grupy roboczej „Ziemniaki” Copa-Cogeca.

Jak na tym tle wypada Polska? Niestety ostatnie dane nie są optymistyczne, gdyż pokazują zarówno spadek powierzchni uprawy ziemniaków w kraju jak i produkcji. W ostatnich latach powierzchnia upraw wyniosła ok. 300 tys. ha., a produkcja wahała się między 7-8 mln t. Tymczasem teraz ziemniaki uprawia się już tylko na 200 tys. ha., a zbiory wynoszą ok. 6 mln. t.


– Mniejsze gospodarstwa wypadają z produkcji ziemniaka, a zost...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 18:34