StoryEditor

Uprawa ziemniaków na Zachodzie: mniejsza powierzchnia i rosnący popyt na frytki i chipsy

Ziemniaki to jeden z najważniejszych produktów rolnych uprawianych w Niemczech, jednak ich znaczenie zmieniło się na przestrzeni lat. Zmniejszyła się zarówno powierzchnia uprawy, jak i ich spożycie. Rośnie za to popyt na przetwory ziemniaczane. Jak kształtuje się rynek ziemniaka w Niemczech?
02.12.2023., 08:00h

Zmniejszająca się powierzchnia uprawy ziemniaka

W 2022 roku w Niemczech zebrano 10,7 miliona ton ziemniaków z obszaru około 266,4 tys. hektarów. W uprawie ziemniaka przeważa produkcja konwencjonalna, natomiast ekologiczną stanowi około 4%. Oznacza to, że średni plon z hektara wynosi 40,2 t.

W porównaniu do lat poprzednich zarówno powierzchnia, jak i wielkość plonów jest mniejsza. Od 1950 roku powierzchnia uprawy ziemniaków w Niemczech spadła o ponad 80%. W tym samym czasie wzrosła wydajność z hektara, ale to nie wystarczyło, aby zrekompensować spadek produkcji.

image
Konflikty zbrojne zagrażają produkcji ziemniaków

Przyczyny zmniejszania się powierzchni uprawy ziemniaków są różne. Jedną z nich jest zmiana sposobu żywienia zwierząt. Od lat 70. Ubiegłego wieku zboże zastąpiło ziemniaki jako główny składnik paszy dla świń. Inne czynniki to spadek znaczenia ziemniaka w diecie ludzi, rosnący import ziemniaków i przetworów ziemniaczanych z innych krajów oraz wzrost kosztów produkcji i transportu ziemniaków.

Rosnące spożycie przetworów ziemniaczanych

Mimo spadku produkcji i uprawy ziemniaków, Niemcy nadal są jednymi z największych konsumentów ziemniaków na świecie. Przeciętnie na jedną osobę przypada rocznie około 56 kilogramów ziemniaków. Jednak spożycie ziemniaków stołowych, maleje z roku na rok. W 2000 roku było to jeszcze około 70 kilogramów, a w 1950 roku nawet 202 kilogramy.

Za to rośnie spożycie przetworów ziemniaczanych, takich jak frytki, sałatka ziemniaczana, chipsy czy kluski. W roku budżetowym 2022/23 każdy obywatel Niemiec spożył 37,9 kg przetworów ziemniaczanych, co oznacza wzrost o 2,1 kilograma w porównaniu z poprzednim rokiem. Przetwory ziemniaczane są łatwiejsze w przygotowaniu i przechowywaniu, a także często stanowią część posiłków spożywanych poza domem.

Mkh na podst. landwirtschaft.de

Fot: envato.elements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:17