StoryEditor

Ziemniaki uprawiane z nasion nabierają znaczenia na południe od Polski

Technologia siewu nasion ziemniaka, zamiast wysadzania bulw, została wdrożona do praktyki rolniczej. Co więcej, oferowane w ten sposób odmiany są to kreacje hybrydowe.
21.11.2023., 15:00h

Przykładowo nie ma technologicznych przeszkód, aby spokrewnionego z ziemniakiem pomidora rozmnażać wegetatywnie (choć nie z bulw jak ziemniaka), np. z sadzonek pobieranych z rośliny matecznej i następnie ukorzenianych. Nie robi się tego jednak powszechnie, choć wiele topowych odmian pomidora to mieszańce F1. Problem w tym, że rozmnażanie ich z sadzonek, choć byłoby prostsze w przenoszeniu cennych cech niż skomplikowane krzyżowanie linii wsobnych, to niesie zagrożenia. Rozmnażane wegetatywne zwiększa ryzyko przenoszenia na nowe pokolenie chorób, szczególnie wirusowych.

Z rozmnażaniem ziemniaka mamy identyczne zagrożenie – z bulwami potomnymi z chorych roślin przenosi się wirusy i choroby bakteryjne na nowe pokolenie i co gorsza, na nowe pola. W ten sposób trafiła do Polski bakterioza pierścieniowa ziemniaka. Mimo tej niekorzystnej cechy jaką niosą sadzeniaki do niedawna mało kto wyobrażał sobie rozmnażanie ziemniaków z nasion. Tymczasem obecnie staje się to nie tylko możliwe, ale jest już praktykowane jest na świecie, w tym w kilku krajach europejskich.

Biotechnologiczna holenderska firma Solynta, która jest twórcą odmian hybrydowych zie...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 07:03