StoryEditor

W NEPG produkcja ziemniaka w 2022 r. spadła o 6%

Susza dała się we znaki także zachodnioeuropejskim producentom ziemniaka. Stowarzyszenie NEPG, obejmujące plantatorów tego gatunku w Belgii, Holandii, Francji i Niemczech, a przed Brexitem również Wielką Brytanię, szacuje 6-proc. spadek produkcji. Spodziewane jest ponadto zmniejszenie jego areału w 2023 r.
17.11.2022., 18:11h
Eksperci szacują, że produkcja ziemniaków w krajach północno-zachodniej Europy, wśród producentów zrzeszonych w NEPG, zmalała w tym sezonie o 6% w porównaniu do 2021 r. Oczekuje się, że także areał upraw tej rośliny spadnie w 2023 r. z powodu rosnących kosztów produkcji i magazynowania w krajach UE-4.
Raport stwierdza ponadto, że istnieje duże regionalne zróżnicowanie skali produkcji w krajach NEPG. Na przykład na północy Holandii uzyskano bardzo dobre plony, co jest zasługą powszechnego nawadniania tych upraw. Z kolei na zachodzie i północy Niemiec plony oszacowano jako średnie. Natomiast w niektórych częściach Belgii, a zwłaszcza w wielu rejonach Francji, plony były dużo niższe od średniej wieloletniej (patrz tabela; źródło NEPG). W tych krajach rolnicy nie będą też w stanie wywiązać się z odstawy zakontraktowanych ilości bulw.
Zróżnicowane plony w rejonach
Bardzo wysokie koszty produkcji oraz dobre ceny zbóż skłoniły więc wielu rolników do jesiennych zasiewów zbóż, głównie jęczmienia i pszenicy ozimej, co będzie miało wpływ na przyszłoroczny areał uprawy ziemniaka. Średnio w NEPG od października 2021 r. do października br. ceny energii wzrosły średnio o 280%, oscylując w przedziale od 50 do 500%. W tym samym okresie ceny oleju napędowego wzrosła średnio o 55% (od 34 do 95%). Łącząc wyższe koszty produkcji z niższymi plonami okazuje się, że koszty produkcji ziemniaków wzrosną jeszcze wyżej.
Organizacja NEPG sugeruje, że obecne ceny i warunki kontraktacji powinny uwzględniać te tendencje, jeśli przetwórcy nie chcą ryzykować wycofywania się ze współpracy wielu kontrahentów.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 11:32