StoryEditor

Zaraza po upałach i... ulewach. Warto porozmawiać o tym na Targach Ziemniaczanych

Wydawać może się, że zaraza ziemniaka w wyniku upałów przyhamowała rozwój na plantacjach. Niestety, sprawca choroby czeka, a tam, gdzie lał deszcz panoszy się bez większych przeszkód.
23.08.2023., 13:08h
W tym roku ziemniaki na wielu plantacjach cierpiały z różnych powodów. Zaczynając od początku, sadzenie miało miejsce późno. Potem w wielu miejscach nie padało przez blisko 2 miesiące - kto miał deszczownię, ten był w dobrej sytuacji. Następnie nieco popadało i potem przyszła fala upałów
Wysokie temperatury jakie notowaliśmy na początku sierpnia, często przekraczające przez kilka godzin 30 st. C, spowodowały, że nawet przy obecności wody w glebie tkanki liści i pędów ziemniaka osłabiły się. I choć sprawca zarazy nie wymaga do infekcji osłabienia skórki czy komórek, to jeśli dochodzi do infekcji po takich warunkach, to straty są spotęgowane. 
Ulewne deszcze, które miały miejsce po pierwszej fali upałów z początku sierpnia spowodowały, że na wielu plantacjach, zwłaszcza niechronionych rozwinęły się objawy zarazy. W centralnej Polsce widziałem plantacje zniszczone przez zarazę już pod koniec ubiegłego tygodnia
Na niektórych polach w Polsce północnej widać na liściach, że zaraza rozwinęła się i zniszczyła część liści, a potem jakby zatrzymała się. Jest o efekt zastosowania leczniczych fungicydów (patrz kwartalnik Ziemniaki, nr 2/2023, str. 40). Kto takiego zabiegu nie wykonał, może wkrótce żałować. 
I Targi Ogólnopolskie Ziemniaczane
Aby więcej nie popełniać takiego błędu warto poznać najnowsze technologie ochrony... inie tylko ochrony. W Gronocicach na Opolszczyźnie, w dniach 30 i 31 sierpnia odbędą się I Ogólnopolskie Targi Ziemniaczane. Targi odbędą się na powierzchni 8 ha ziemniaków jadalnych w gospodarstwie Pol-Las Gerharda Nowaka (na zdjęciu).


Gerhard Nowak (Fot. Majka)

Syna pana Gerharda co 5 dni od początku wakacji (kwestia bardzo podkreślania podczas rozmów) strzyże trawę. Dojazd na imprezę też łatwy i nikt nie powinien mieć problemu, aby trafić. Choć miał miejsce mały problem z pogodą ze względu na ulewne deszcze oraz wichury, które pozrywały dachy na magazynach, to nastroje bardzo dobre - wszyscy czekają na imprezę.

Będzie to spotkanie producentów sprzętu do uprawy, przechowywania i konfekcjonowania ziemniaków, dostawców środków ochrony roślin i nawozów oraz preparatów wspomagających wegetację. Organizator zapowiada pokazy maszyn firm AVR, Grimme czy Ropa. 


Po raz pierwszy od lat na jednej imprezie mają zaprezentować się wszystkie aktywnie działające w Polsce hodowle ziemniaka, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Zaprezentowana zostanie kolekcja blisko 90 odmian firm Agriana, Agrico, Europlant, Germicopa, HZPC, HZ Zamarte, McCain, Norika, PMHZ, Solana. Na poletkach mają być przedstawione efekty działania produktów firm chemicznych.



Organizatorem Ogólnopolskich Targów Ziemniaczanych jest Stowarzyszenie Polski Ziemniak, działające na rzecz rozwoju branży ziemniaczanej. Redakcja top agrar Polska objęła I Ogólnopolskie Targi Ziemniaczane patronatem medialnym.

tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 20:48